Starosta bocheński Adam Korta zwrócił się oficjalnym pismem do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o rządowe finansowe wsparcie budowy w Bochni zakładu opiekuńczo-leczniczego. Gospodarz powiatu wskazuje, że w początkowej fazie działania placówka mogłaby być dla miejscowego szpitala znaczącym wsparciem w czasie epidemii Covid-19, która jak twierdzą eksperci może potrwać nawet kilka lat.
Obecnie Oddział Opiekuńczo-Leczniczy znajduje się w budynku szpitala powiatowego i ma zaledwie 20 miejsc. Potrzeby są dużo większe, a Powiat Bocheński już od kilku lat przygotowuje się do budowy zupełnie nowego budynku dla ZOL-u oraz hospicjum stacjonarnego przy ul. Karolina.
Samorząd ma już działkę, gotowy jest projekt techniczny, komplet uzgodnień i pozwoleń. Brakuje tylko pieniędzy – na chwilę obecną szacuje się, że potrzeba ok. 22 mln złotych.
W piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego starosta Adam Korta proponuje wsparcie realizacji tej inwestycji ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
„Budowa zakładu opiekuńczo-leczniczego w Bochni stanowi priorytet dla władz Powiatu Bocheńskiego, nie tylko w związku z rosnącymi potrzebami opiekuńczymi starzejącego się społeczeństwa, ale także w kontekście obecnej sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Sytuacja ta wykazała, że istnieje pilna potrzeba przygotowania infrastruktury medycznej, która może być łatwo uruchamiania w sytuacjach kryzysowych” – czytamy w piśmie skierowanym do premiera rządu RP.
„Obecnie Powiat nie dysponuje tego typu zapleczem, pozwalającym optymalnie reagować na powstające okoliczności epidemiczne. Nowo powstały budynek ZOL posiadał będzie tzw. izolatorki oraz sale z dostępem do gazów medycznych, wyposażone w odpowiednie śluzy. Pozwoli to więc na przejściowe wykorzystanie budynku w razie konieczności do leczenia lub izolacji blisko 150 pacjentów z terenu powiatu bocheńskiego oraz powiatów sąsiednich bez potrzeby ograniczania pracy SP ZOZ Szpitala Powiatowego w Bochni i jakiegokolwiek ograniczenia dostępu do świadczeń zdrowotnych” – podkreśla Adam Korta.
W dalszej części korespondencji starosta bocheński zwraca uwagę, że „prognozy przebiegu epidemii niestety nie są optymistyczne”:
– Część ekspertów uważa, że może ona trwać nawet kilka lat. Znaczący przyrost zachorowań będzie skutkował koniecznością uruchomienia kolejnych łóżek dla pacjentów z COVID-19. (…) Z uwagi na wyczerpujące się rezerwy, musiałoby odbywać się [to – przyp. red.] kosztem innych pacjentów i oddziałów – akcentuje Adam Korta, argumentując tym samym konieczność wprowadzania nadzwyczajnych rozwiązań, by system opieki zdrowotnej nie załamał się pod ciężarem napływu chorych.
Starosta bocheński zwraca uwagę, że planowany zakład opiekuńczo-leczniczy będzie funkcjonował jako oddział Szpitala Powiatowego w Bochni, a nowe zasoby lokalowe mogłaby stanowić alternatywę dla istniejącej infrastruktury, w chwili największego zapotrzebowania na łóżka dla osób wymagających hospitalizacji w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
– W przypadku wsparcia realizacji wnioskowanej inwestycji, samorząd powiatowy deklaruje gotowość tymczasowego przeznaczenia ponad 150 miejsc w projektowanym zakładzie opiekuńczo-leczniczym na cele hospitalizacji osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Po wygaśnięciu epidemii koronawirusa, obiekt będzie pełnił swoją docelową funkcję związaną z zapewnieniem opieki długoterminowej dla mieszkańców regionu – wyjaśnia w piśmie do premiera Adam Korta.
Zwracając się z prośbą o wsparcie starosta podkreślił „wysoki stopnień przygotowania inwestycji do realizacji”. – Inwestor posiada kompletną dokumentację techniczną, prawomocne pozwolenie na budowę oraz inne niezbędne decyzje, które umożliwią powstanie obiektu w krótkim horyzoncie czasowym – zaznaczył.
Kopię pisma skierowanego do szefa rządu przesłano również do parlamentarzystów z naszego regionu – posła Stanisława Bukowca oraz senatora Włodzimierza Bernackiego. Gospodarz powiatu liczy, że ich przychylność i poparcie dla pomysłu pomogą pozyskać środki finansowe z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 – pozwoliłoby to na realizację wyczekiwanej i uznawanej ponad podziałami przez wszystkie lokalne siły polityczne za priorytetową, inwestycji, która służyć będzie mieszkańcom regionu nie tylko w czasie epidemii, ale znacznie dłużej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS