A A+ A++

Kamienica ta powstała w 1911 roku, o czym informuje napis na jej froncie. Najbardziej charakterystycznym elementem budynku jest dwupiętrowy wykusz z oknami z trzech stron. To rzadkość w naszym Radomsku.

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Podobno jeszcze w latach 60. XX wieku w piwnicach oficyny tej kamienicy znajdowano pojedyncze kości ludzkie – przed wiekami, gdy nie istniał nawet Stary Cmentarz, zmarłych chowano wokół kościoła Św. Lamberta. Pewne potwierdzenie tego faktu mieliśmy podczas tzw. małej rewitalizacji centrum, gdy rzeczywiście w ulicy Reymonta znajdowano szczątki ludzkie. Po jakimś czasie stał tam dom, w którym pod koniec XVIII i na początku XIX wieku mieszkał doktor Chaim Dawid Bernard, późniejszy sławny żydowski cadyk Piotrkowa, uważany za cudotwórcę. Później teren ten należał do rodziny Szczygłowskich. Wykupił go Józef (Rubin) Najkron. To z jego inicjatywy kamienicę firma Walentego Kuchciaka podwyższyła i dobudowała wykusz w takiej formie jaką znamy dziś.

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Najkron handlował m.in. tytoniem, był bankierem, kilkakrotnie pełnił funkcję radnego rady miejskiej, był także przewodniczącym gminy żydowskiej. Jedno z mieszkań oddał on chasydzkim Żydom na cele kultu religijnego, aby zorganizowali tam sztybel – dom modlitwy – bożnicę (wcześniej mieściła się ona w kamienicy obok, przy dzisiejszym pl. 3-go Maja 4). Z tym domem modlitwy związana jest tabliczka The Kesselman Museum o numerze 2, która znajdowała się w chodniku przed budynkiem do czasu tzw. małej rewitalizacji centrum Radomska. Na tabliczce tej było napisane, iż mieściła się tam Bożnica „Ger”. Słowo „Ger” oznacza nazwę chasydzkiej dynastii, a wywodzi się od żydowskiej nazwy Góry Kalwarii, gdzie ta dynastia została zapoczątkowana. Przez pewien czas w okresie międzywojennym w kamienicy miał jedną ze swoich siedzib znany zakład fotograficzny „Emilia”, należący do Ludwika Weinberga. Ponadto mieściła się tam także apteka Aleksandra Miętkiewicza.

W prawej części zdjęcia opisywana kamienica. Widoczny jest tam m.in. szyld apteki Aleksandra Miętkiewicza. Więcej o tej fotografii tutaj

Zdjęcie z okresu międzywojennego. Więcej na temat tej fotografii tutaj

253 razy oglądano od początku 14 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ Motorem światła zgasły, ale Sokół Ostróda wygrał szósty mecz
Następny artykułZgłosiło się 90 chętnych do pracy w sopockim szpitalu tymczasowym. To połowa potrzebnego personelu