A A+ A++

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja nieco spadła z 3,2 proc. we wrześniu do 3,1 proc. w październiku. Jednak Polska negatywnie wyróżnia się na tle większości państw europejskich. W strefie euro mamy bowiem do czynienia z niewielkim spadkiem cen (deflacją), a w przeważającej liczbie krajów inflacja jest bardzo niska – nie osiąga nawet  1 proc.

Drogo w banku i u fryzjera

W czasie pandemii w Polsce wyjątkowo szybko rosną ceny usług. W październiku były o 7,3 proc. wyższe niż przed rokiem. Fryzjerzy i kosmetyczki liczyli sobie za swoją pracę o 13,4 proc. O 12,8 proc. droższe były usługi związane z opieką społeczną. Niezmiennie bardzo poważnie, tym razem o 43,9 proc., wzrosły ceny usług finansowych, dyktowane przez banki i instytucje pokrewne.

ZOBACZ: Kryzys polskiej gospodarki. PKB w trzecim kwartale mniejszy niż przed rokiem

Za usługi lekarskie trzeba było płacić o 9,1 proc. więcej niż przed rokiem, a w gabinetach stomatologicznych było o 13,7 proc. drożej. Opłaty radiowo-telewizyjne poszły w górę o 11 proc. Dla młodszej części społeczeństwa, mającej na utrzymaniu dzieci w wieku szkolnym, wysokim obciążeniem pozostają rosnące o 5,8 proc. koszty związane z edukacją.

Umiarkowany wzrost cen żywności

Ceny towarów zwyżkowały niezbyt mocno – o 1,5 proc. Mniej zamożnej części społeczeństwa ulgę sprawił wolniejszy, sięgający 2,4 proc., wzrost cen żywności. Miesiąc wcześniej artykuły spożywcze drożała o 2,8 proc. Wyraźna tendencja spadkowa w tym zakresie widoczna jest już szósty miesiąc z rzędu. Warto przypomnieć, że na początku tego roku ceny żywności szły w górę w tempie 7,5-8 proc.

Jednak w październiku nadal utrzymywała się wysoka, sięgająca 8,1 proc. dynamika cen pieczywa. Ma to zapewne związek z wyższymi cenami energii, jak i drożejącą o 6 proc. mąką. Także o 6 proc. droższe niż przed rokiem były wędliny, ale za to o 1,5 proc. potaniało mięso wieprzowe, a za drób trzeba było płacić o 4,8 proc. mniej. O 7,1 proc. droższe było mleko. Owoce kosztowały 10 proc. więcej niż rok wcześniej, ale o 3,8 proc. potaniały warzywa.

W mniej więcej stałym tempie od kilku miesięcy drożeją wyroby tytoniowe i napoje alkoholowe. W październiku podwyżka w tych kategoriach wyniosła 4,8 proc. Papierosy podrożały o 6,9 proc., zaś za „procenty” trzeba było płacić o 3,9 proc. więcej.

Wysokie opłaty mieszkaniowe

 Nadal utrzymuje się wysoka, sięgająca 7,5 proc., dynamika wzrostu kosztów związanych z użytkowaniem mieszkania i nośnikami energii. Wywóz śmieci poszedł w górę aż o 50,8 proc. O 11,7 proc. droższa niż przed rokiem jest energia elektryczna, ale gaz potaniał o 4,2 proc.

Październik przyniósł spory, wynoszący 5,1 proc. wzrost cen płaconych w hotelach i restauracjach. O 2,4 proc. mniej trzeba było płacić za odzież i obuwie, zaś transport potaniał o 4,6 proc. Mocno, bo o 5,2 proc. wzrosły ceny usług telekomunikacyjnych, ale za to za sprzęt z tej dziedziny trzeba było płacić o 12,6 proc mniej niż przed rokiem.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

Jacek Brzeski

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiałoruś: OMON wdarł się do redakcji “Narodnej Woli”
Następny artykułJak uratować zmechacone ubrania? Wykorzystaj proste i domowe sposoby