Wyjazdy z biurami podróży na ferie zimowe były w ostatnim tygodniu dużo tańsze niż tydzień i rok wcześniej. Różnice idą w dziesiątki i setki złotych, a czasem przekraczają tysiąc – pokazuje raport Traveldaty.
O 88 złotych spadła w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 18 a 24 stycznia 2021, czyli w czasie ferii mazowieckich. W poprzednich tygodniach cena wzrosła o 61 złotych, spadła o 46 i wzrosła o 44 złote – piszą na wstępie z cotygodniowego raportu z badania cen eksperci z Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.
Największe przeceny touroperatorzy zastosowali na wyjazdy na Fuerteventurę, średnio o 310 złotych, do Maroka, o 274 złotych, i na Lanzarote – o 273 złote. Podwyższyli natomiast ceny wypoczynku na Cyprze, o 76 złotych, w Marsa Alam, o 45 złotych, i na Malcie – o 21 złotych.
Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawiony jest na wykresie poniżej.
Lanzarote 1700 złotych w dół
Jeszcze drastyczniejszą różnicę średnch cen ujawniło porównanie sezonu zimowego 2021 roku i 2020 (10-16 lutego) roku. Cena przyszłoroczna okazała się mniejsza od tegorocznej o 416 złotych. To już kolejna obniżka, liczona rok do roku, ponieważ w poprzednich zestawieniach cena była niższa o 304, 292 i 326 złotych.
Czwarty raz z rzędu touroperatorszy najbardziej opuścili ceny zimowych wycieczek na Lanzarote – średnio o 1688 złotych (wycieczki sprzedaje tam TUI Poland). Duzo opuścili też w wypadku wyjazdów do Maroka i na Maltę – o 1191 i 763 złotych.
Wzrosły za to średnie ceny wypoczynku zimowego na Cyprze, o 448 złotych i Marsa Alam – o 80 złotych.
Jak wskazują autorzy raportu, organizatorzy wyjazdów mogli sobie pozwolić na spore obniżki między innymi dzięki niskiej cenie paliwa lotniczego. W zeszłym tygodniu wyniosła ona 1,74 złotego za litr, co oznaczało, że była niższa niż rok wcześniej o 33,8 procent.
Mniej korzystnie kształtowały się natomiast relacje złotego do dolara i euro – polska waluta była słabsza o 3,3 procent.
Sumaryczny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek zawierał się w przedziale od minus 70 do minus 80 złotych.
„W drugiej połowie ostatniego tygodnia odnotowano znaczny wzrost cen ropy z około 38 do 43 dolarów za baryłkę, wywołany informacją o wysokiej skuteczności przygotowywanej szczepionki przeciw wirusowi Covid-19, który powinien się przełożyć na istotnie wyższy koszt paliwa już w kolejnym zestawieniu” – czytamy też w analizie Traveldaty.
Jeśli nie liczyć egzotyki jako całości, zdecydowanie mniejsza roczna zniżka cen miała miejsce w wypadku wyjazdów do Egiptu, na które ceny spadły, licząc rok do roku, o 69 złotych. Znacząco w skali roku biura podróży obniżyły też ceny wycieczek do Hurghady i Szarm el-Szejk – o 152 i 134 złote. Zarazem ceny wyjazdów do Marsa Alam wzrosły o 80 złotych.
W wypadku Wysp Kanaryjskich spadek cen był znacznie większy i wyniósł przeciętnie 649 złotych. Spośród wysp tego kierunku zdecydowanie najwięcej przeceniono Lanzarote – o 1688 złotych. Mniejsze, ale i tak znacznie Gran Canarię i Teneryfę – o 456 i 341 złotych. Najmniej organizatorzy opuścili z ceny wypoczynku na Fuerteventurze – o 110 złotych.
Traveldata przyjarzała się też mniej masowym kierunkom. Zdecydowanie największy spadek średniej ceny liczonej rok do roku odnotowała w wypadku Maroka – o 1191 złotych. Przecenione były też Malta, w Portugalia i Turecka Riwiera – o odpowiednio 763, 529 i 218 złotych. Jedynie cena pobytu na Cyprze wzrosła, o 448 złotych.
Przecena egzotyki nadal głęboka
Niskie ceny paliwa lotniczego w dużym stopniu przyczyniły się do znacznie niższych niż przed rokiem cen wyjazdów do krajów dalekich, a to ze względu na to, że przy dalekich przelotach ceny paliwa odgrywają bardzo istotną rolę.
W najmniejszym stopniu zniżki objęły najmniej odległą od Polski Kenię – o 623 złote. Dużo większy był spadek cen bardziej oddalonych kierunków, jak Dominikana i Meksyk – o 2218 i 2860 złotych.
Jak opisują autorzy opracowania, najmniej korzystna jest sytuacja epidemiczna w Meksyku. W zeszłym tygodniu siedmiodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł tam 327 (przed dwoma tygodniami 294).
Na Dominikanie wzrósł w okresie ostatnich dwóch tygodni z 276 do 329. Również w Kenii widać wyraźne pogorszenie wyników. Tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł tam 138, podczas gdy przed dwoma tygodniami wynosił 118.
TUI – 800 złotych taniej niż rok temu
W czwartym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem najbardziej spadły średnie ceny wycieczek oferowanych przez TUI Poland – o około 790 złotych, a w bardziej ograniczonej skali także w Eximie Tours i Coralu Travel – o około 510 i 420 złotych.
W mniejszym stopniu obniżyły się wobec poprzedniego sezonu ceny wycieczek w ETI i Rainbow – o około 250 i 165 złotych, a jeszcze mniej wyniosły roczne zniżki w Best Reisen i Sun & Fun – o około 125 i 90 złotych. U pozostałych organizatorów ceny były do 180 złotych wyższe niż przed rokiem – relacjonuje Traveldata.
W konkurencyjności bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 13 zimowych kierunków i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu eksperci ulokowali TUI Poland. Biuro to miało 14 najniższych cen ofert zimowych. Kolejne na liście znalazły się Coral Travel z 11 ofertami i Itaka z 10 ofertami.
Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu oferowały Coral Travel (8) i Exim Tours (3), a na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (8) i Itaka (7).
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, Coral Travel w Egipcie, a Itaka na Wyspach Kanaryjskich – podają eksperci z Traveldaty.
Na zakończenie części raportu, dotyczącej biur podróży, Instytut przygotował też zestaw touroperatorów, którzy oferowali imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.
Skład pierwszej piątki pozostał taki sam jak przed dwoma tygodniami, ale zmianie uległa kolejność biur podróży. Na pozycji lidera dzięki znaczącej obniżce cen wycieczek umocniło się biuro Coral Travel – poprzednio zajmowało ją ex aequo z TUI Poland, które teraz spadło na miejsce trzecie.
Z pozycji piątej na drugą, wskutek największej zniżki cen wśród wszystkich organizatorów, awansował Oasis, a z trzeciej na piątą przesunęło się biuro Exim Tours, które w ostatnim tygodniu nieco podniosło ceny.
„Warto zauważyć, że wszystkie pięć pierwszych pozycji nadal zajmują biura należące do grup kapitałowych lub powiązanych biznesowo z podmiotami, które dysponują istotną własną bazą hotelową. W obecnych trudnych czasach dla turystyki pozwala to na oferowanie pobytów opartych w pewnej mierze również o kalkulacje uwzględniające koszty krańcowe” – komentują autorzy.
Znacząca obniżka w tanich liniach
A jak tanie linie lotnicze, Ryanair i Wizzair, kształtują ceny swoich biletów? Traveldata zbadała to i na tej podstawie sporządziła dla obu wykresy pokazujące zminy cen lotów na trasach turystycznych.
Na wykresach grubsza linia … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS