A A+ A++

Wyjaśniamy kto powinien zapewnić środki ochrony osobistej takie jak maseczki i rękawiczki w zakładzie pracy podczas pandemii koronawirusa.

Pytanie:

Czy pracodawca może wymagać od pracowników zapewniania we własnym zakresie środków ochrony osobistej maseczek lub rękawiczek?

Odpowiedź:

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w myśl § 7 ust. 3 pkt 3) zakłady pracy są obowiązane zapewnić osobom zatrudnionym niezależnie od podstawy zatrudnienia:

  • rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk oraz odległość między stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii.
CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna, a awaria internetu. Kto zapewnia internet?

Mając na uwadze powyższe, w przypadku zapewnienia przez pracodawcę odstępu wynoszącego co najmniej 1,5 m pracownik nie ma obowiązku noszenia maseczki, chyba że obsługuje klientów, bądź ww. odległości nie można zapewnić, wtedy pracodawca ma obowiązek zapewnić środki ochrony osobistej (m.in. przyłbice, maseczki).

CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna a zakażenie. Czy informować pracodawcę?

Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. – stanowisko pracy to przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę. Oznacza to, iż stanowiskiem pracy jest nie jest tylko miejsce np. przy biurku, przy którym swoją pracę wykonuje pracownik, ale cała przestrzeń pracy (biura, sklepu, magazynu, itp.) oraz znajdujące się w niej wyposażenie.

Eliza Lipińska, adwokat z Kancelarii M.Mazurek i Partnerzy Radcowie Prawni sp.p. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, sz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDuże zainteresowanie e-wizytami
Następny artykułPracownica Rydzyka broniła Marszu Niepodległości. Pokazała nagranie z policją