A A+ A++

Największe organizacje przedsiębiorców apelują do rządu, by nie blokował prac nad unijnym budżetem.

„Od dnia akcesji do UE Polska otrzymała prawie 190 mld euro, a nasza składka do unijnego budżetu wyniosła nieco ponad 60 mld euro. Bilans jest oczywisty: 130 mld euro zainwestowane w gospodarkę, infrastrukturę, w nowe miejsca pracy, w transfer nowoczesnych technologii i metod zarządzania. Dzięki pracy i przedsiębiorczości Polaków, dzięki tym funduszom osiągnęliśmy szybszy wzrost gospodarczy i społeczny. Mamy większy udział w eksporcie i imporcie towarów i usług, jako Polacy czujemy się Europejczykami” – napisały największe organizacje przedsiębiorców zrzeszone w Radzie Przedsiębiorczości w apelu do rządzących, aby nie wetowali unijnego budżetu ze względu na wpisaną do niego klauzulę praworządności. W myśl tej regulacji państwa UE nie przestrzegający unijnych zasad w tym zakresie mogłyby być pozbawione finansowania z unijnych funduszy.

Czytaj także:

Kosztowny sprzeciw

Apel biznesu jest skierowany do liderów Zjednoczonej Prawicy: Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina. Bo to właśnie z ust Jarosława Kaczyńskiego już w połowie października po raz pierwszy padła zapowiedź takiego weta. Jego potrzeba została powtórzona kilka dni temu w stanowisku Solidarnej Polski, kierowanej przez Zbigniewa Ziobrę. Wpisanie na listę adresatów wicepremiera Gowina, który prezentuje w tej sprawie podejście probiznesowe, ma pomóc wypracować kompromis niezbędny do wycofania się z tej niebezpiecznej deklaracji.

– Jako przedsiębiorcy jesteśmy odpowiedzialni za gospodarkę, a ta została bardzo osłabiona przez epidemię – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Rady Przedsiębiorczości, prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich. Pieniądze przewidziane dla Polski w unijnym budżecie na najbliższe lata są niezbędne do odbudowy naszej gospodarki. Przez weto możemy stracić nawet 57 mld euro przewidzianych w ramach Krajowego Planu Odbudowy, czyli wsparcia w latach 2021–2027 przedsiębiorców dotkniętych kryzysem.

Zagrożone inwestycje

– Pozbawienie gospodarki tych pieniędzy jest sprzeczne z polską racją stanu i ucierpią na tym nie tylko przedsiębiorcy ale i obywatele. Stąd apel o wycofanie się z weta. Wierzymy, że kompromis jest ciągle możliwy – dodaje Marek Goliszewski, prezes BCC.

Przedsiębiorcy podkreślają, że wystąpienie polskiego rządu przeciwko praworządności jednoznacznie podważa zaufanie inwestorów do przestrzegania tych zasad w Polsce. Będzie to miało bezpośredni wpływ na poziom inwestycji w kraju i perspektywy rozwoju gospodarczego i społecznego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułATP Finals: Thiem zrewanżował się broniącemu tytułu Tsitsipasowi
Następny artykułXabi Alonso znakomicie radzi sobie w roli trenera. Dyrektor Bayernu go zachwala