W zeszłym tygodniu Watykan poinformował o decyzjach dyscyplinarnych podjętych wobec emerytowanego kardynała Henryka Gulbinowicza w związku z oskarżeniami o przestępstwa na tle seksualnym. Po tej decyzji zaczęły pojawiać się pytania, co z tytułami honorowymi, które metropolita wrocławski otrzymał w wielu gminach na Dolnym Śląsku. To pytanie pojawiło się także w Kłodzku, którego honorowym obywatelem Henryk Gulbinowicz został w 1996 r.
Po przeprowadzonym przez Watykan dochodzeniu, Henrykowi Gulbinowiczowi zarzuca się m.in. molestowanie seksualne i ukrywanie pedofilii w Kościele. IPN dodatkowo zarzuca kardynałowi współpracę ze służbami bezpieczeństwa. Stolica Apostolska zakazała H. Gulbinowiczowi uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym, używania insygniów biskupich oraz pozbawiła go prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze. Ponadto, kardynał zobowiązany jest od wpłacenia odpowiedniej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa, powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich.
– Surowość sankcji, zastosowanych wobec księdza kardynała, wskazuje, że dochodzenie potwierdziło prawdziwość zarzutów stawianych księdzu kardynałowi w przestrzeni publicznej. Fakt, iż sprawa została podjęta, wyjaśniona i doprowadzona do końca potwierdza, że w Kościele nie ma jakiejkolwiek taryfy ulgowej dla tego rodzaju przestępstw oraz że nigdy nie będzie zgody na ich tolerowanie – mówi rzecznik archidiecezji wrocławskiej, ks. Rafał Kowalski. – Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w sprawie księdza kardynała Henryka Gulbinowicza jest dla nas, jako Kościoła wrocławskiego, o tyle bolesny, że pokazuje, iż w przeszłości pewne osoby zostały poważnie skrzywdzone przez duchownego, który przewodził naszej diecezji. Tym ludziom należy się słowo: „przepraszam” i im ten wyrok się należał. Wyrażamy szacunek wobec nich i deklarujemy gotowość wsparcia i pomocy.
Nowe informacje o Henryku Gulbinowiczu stawiają pod dużym znakiem zapytania tytuły honorowe, które przez lata były mu nadawane w gminach dolnośląskich. W powiecie kłodzkim jest on honorowym obywatelem m.in. w Lądku-Zdroju, gminie Kłodzko czy w mieście Kłodzku. Jak dowiedziała się nasza redakcja, kłodzcy radni rozmawiają już o cofnięciu emerytowanemu metropolicie wrocławskiemu tytułu, który Rada Miejska w Kłodzku nadała mu w dniu 30 września 1996 r. uchwałą nr 216/96/XXX. Wraz z nim honorowe obywatelstwo Kłodzka otrzymali także Lech Wałęsa, Miroslav Wik – prymas Czech, Józef Zych – ówczesny marszałek sejmu, Zdenka Hornikowa – ówczesna starosta Nachodu oraz Julian Golak – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego VII Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. W sprawie cofnięcia tytułu honorowego obywatela Kłodzka ma odbyć się spotkanie radnych miejskich.
jż
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS