A A+ A++

W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży obecnie łącznie jest 405 łóżek. – 197 łóżek jest przeznaczonych dla pacjentów z zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia covid-19 – informuje pełnomocnik dyrektora Jarosława Pokoleńczuka Jolanta Gryc. W związku z decyzją wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, w najbliższych dniach muszą powstać kolejne łóżka dla chorych z covid.

Jaką liczbę łóżek dla pacjentów covidowych mają poszczególne oddziały szpitala? – Dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem w całości przeznaczone zostały oddziały: neurologiczny – 20 łóżek, ginekologiczno-położniczy – 26, noworodkowy – 25, OIT – 11, nefrologiczny – 1 (pozostałe łóżka są dla pacjentów niezakażonych) – podaje stan sytuacji na czwartek, 12. listopada 2020 r., pełnomocnik dyrektora szpitala. – Dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i podejrzeniem zakażenia covid-19 w całości przeznaczone są oddziały: płucny – 22, zakaźny – 17, zakaźny II – 20, zakaźny III – 25, wewnętrzny – 30. W związku z decyzją wojewody, w najbliższych dniach muszą powstać kolejne. Łóżek covidowych mamy 197, w tym 4 łóżka z respiratorami oraz 11 łóżek intensywnej terapii z respiratorami dla dorosłych i 4 dla noworodków. Obecnie w łomżyńskim szpitalu nie funkcjonują oddziały hybrydowe. Wyjątek stanowi Oddział Nefrologiczny, gdzie wydzielone jest tylko 1 łóżko. Aktualnie na oddziałach niecovidowych realizowane są w szczególności przyjęcia i zabiegi pilne.

Z tradycyjnego, “normalnego” składu oddziałów zniknęła Urologia – jak wyjaśnia pełnomocniczka –  “z powodu czasowego przekształcenia oddziału w Oddział Zakaźny III”. 

Personel szpitala też choruje

W kompleksie budynków przy alei Józefa Piłsudskiego leczy się 131 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem oraz 5 z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Zapytaliśmy, ile osób personelu ma potwierdzony covid i jest w izolacji domowej, a ile ma kwarantannę? W jakim stopniu to utrudnia funkcjonowanie placówki? – Personel nie stanowi wyjątku od zachorowań – odpowiada pełnomocnik dyrektora. – Z powodu izolacji czy kwarantanny personelu zdarza się, że praca oddziału musi być wstrzymana. Z tego powodu jest problem z uruchomieniem kolejnych łóżek, wynikających z decyzji wojewody, dla pacjentów zakażonych. Personel jest przemęczony i jest go za mało, a zapotrzebowanie kadrowe wzrasta. Jednak mimo to, zarówno lekarze, jak i pielęgniarki starają się utrzymać przyjęcia pacjentów. 

Czy szpital w Łomży otrzymał wzmocnienie personalne z nakazów pracy od wojewody? – Dyrekcja otrzymała decyzję o skierowaniu do pracy w naszym szpitalu 13 osób: 8 lekarzy i 5 pielęgniarek – wyjaśnia Jolanta Gryc. – Zgłosiło się 8 osób. Ostatecznie podpisano umowę z 2 lekarzami i 3 pielęgniarkami, ponieważ 3 osoby były chore. Potrzeby kadrowe są i zwiększają się, zarówno wśród lekarzy, jak i pielęgniarek. Pacjentów przybywa, i to zwłaszcza w starszym wieku, obciążonych innych chorobami. Tworzone są nowe łóżka zakaźne.

Mirosław R. Derewońko

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTen teledysk ma promować ziemię prudnicką
Następny artykułUCZENNICE Z ZESPOŁU SZKÓŁ W BRZÓZIE KRÓLEWSKIEJ LAUREATKAMI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU SOMMER CHALLENGE 2020