A A+ A++

Skąd to hasło? Ćwierć wieku temu artysta Andrzej Pągowski stworzył niezapomniany plakat „Papierosy są do dupy”. Po dwudziestu pięciu latach postanowił, specjalnie dla Najsłodszych, stworzyć drugą wersję swojego dzieła, pod równie dosadnym tytułem “Cukier jest do dupy”.

“Cukier jest do dupy”, nowy plakat Andrzeja Pągowskiego. Fot.: Andrzej Pągowski / Andrzej Pągowski i Fundacja “Najsłodsi”

Tak jak wiele jest powodów, by nie palić, tak wiele, by nie jeść cukru.

Co robi cukier? Niszczy zęby, zżera nasze wysiłki, by zdrowo się odżywiać, powoduje nadwagę, która sprzyja występowaniu wielu chorób, takich jak otyłość, nadciśnienie tętnicze czy właśnie cukrzyca. Ta ostatnia jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych i wskazywana jest bardzo często, jako choroba współistniejąca, która zagraża życiu przy pandemii COVID-19. Generalnie – do dupy!

Dowiedz się więcej: Cukrzyca. Ta choroba nie boli, ale powoli zabija

Słodki lockdown

Obecnie przeżywamy drugą falę epidemii, a rządzący już mówią o trzeciej, czwartej. Zakażenia liczone są w tysiącach, a nie setkach, przez co najprawdopodobniej czeka nas kolejny lockdown. Oznacza to dużo czasu w domu. Znów przyjdzie nam mierzyć się z problemami wspólnej egzystencji na małej przestrzeni i wynikającymi z tego problemami zdrowotnymi.

Logo Fundacji Michała Figurskiego “Najsłodsi”. Fot.: Fundacja “Najsłodsi” / Fundacja “Najsłodsi”

Dlatego Fundacja “Najsłodsi” chce zwrócić uwagę na to, by nie obżerać się cukrem, dbać o zbilansowaną dietę i dobrze się odżywiać. O tym, jak się odżywiać, by nie zapychać się cukrem, ma pomóc “czelendż”, do którego Fundacja Michała Figurskiego zaprosiła najlepszych kucharzy w Polsce. Będą oni gotować na słodko, ale bez cukru.

Czego chcą “Najsłodsi”?

Na pewno zmiany fatalnego wizerunku cukrzycy oraz odkłamanie wielu mitów i nieprawdziwych tez, które krążą w środowisku młodych ludzi. “Najsłodsi” chcą udowodnić, że cukrzyca nie powinna być wstydliwą chorobą, która w świadomości wielu osób dotyka tylko ludzi w podeszłym wieku, czy nie dbających o dietę i higienę zdrowotną. To nieprawda. Obecnie dane statystyczne mówią̨ aż o około 2,3 miliona osób chorujących na cukrzycę, a szacuje się, że ich rzeczywista liczba wynosi nawet 3,5 miliona!

Czytaj także: Zanieczyszczona metformina. Czy chorzy mają się czego obawiać?

Stąd chęć “Najsłodszych”, aby wizerunk cukrzycy trochę osłodzić; nadać jej nowy, przyjazny, czasami wręcz rock’n’rollowy wizerunek, z którym identyfikować się będą właśnie młodzi pacjenci i ich otoczenie. Ma w tym pomóc powstający spot na temat cukrzycy, autorstwa profesora fizyki i fotografa – Andrzeja Dragana. Także ebook pod tytułem „Jak się źle prowadzić, by żyć długo i szczęśliwie” – kompendium wiedzy dla młodych ludzi o tym jak sobie radzić i żyć z cukrzycą, którego premiera odbędzie się w połowie grudnia.

Michał Figurski – cukrzyk celebryta

Dziennikarz, aktor, założyciel Fundacji “Najsłodsi”, a także cukrzyk. Figurski od 18 roku życia cierpi na cukrzycę typu 1, zwaną insulinozależną. Mówi o sobie, że jest najlepszym przykładem konsekwencji źle leczonej cukrzycy, bo po dwudziestu pięciu latach niewłaściwego leczenia, groziła mu amputacja kończyn i ślepota. Krytyczny poziom zaniedbania osiągnął w 2015 roku, kiedy doznał wylewu krwotocznego, w wyniku którego stał się osobą niepełnosprawną, tracąc częściowo władzę w lewej ręce, nodze i części twarzy. Mimo to, co go spotkało, poprzez założenie fundacji, postawił sobie za cel pokazanie, że z cukrzycą można żyć normalnie i szczęśliwie, tak jak on.

Wokół Fundacji skupione są osoby, które pomimo choroby osiągają sukces, pracują, uczą się, mają dzieci, realizują swoje pasje. Na ich przykładzie “Najsłodsi” pokazują, że można wszystko, a cukier, po prostu, “jest do dupy”.

Zobacz również: Jak uniknąć cukrzycy?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy JPK_VAT trzeba wysłać do 25 listopada. Jedni wypełnią go w całości, inni tylko w części
Następny artykułWielkopolska: Kolejne zakażenia koronawirusem. Kolejny dzień spadków?