Wypryski, wypadanie włosów, słabe lub zdeformowane paznokcie to tylko niektóre z objawów niedoboru cynku. To powszechny problem. Na świecie jedna trzecia populacji cierpi z tego powodu.
Cynk ma ogromne znaczenie dla układu odpornościowego i procesów metabolicznych, jest pierwiastkiem niezbędnym do wzrostu i podziału komórek.
Cynk odgrywa ogromną rolę w ochronie przed wirusami, ponieważ wiąże się z nimi w taki sposób, że uniemożliwia im przedostanie się do komórek. Badania przeprowadzone w 2010 roku w Holandii potwierdziły, że cynk może utrudniać replikację niektórym wirusom (również koronawirusom).
Kruche, łamliwe paznokcie, wypadające włosy i trudno gojące się rany mogą świadczyć o niedoborze cynku. Braki tego pierwiastka mogą wywołać też osłabienie węchu i smaku.
Aby uzupełnić poziom cynku w organizmie, najlepiej jest wzbogacić swoją dietę w produkty o dużej zawartości tego pierwiastka. Gdzie znajdziemy cynk?
Będą to przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, jaja, ryby, ostrygi, małże, wątroba wieprzowa. W mniejszym stopniu cynk znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak: nasiona słonecznika, dyni, kiełki pszenicy i otręby pszenne, czosnek, cebula.
Uzupełniając cynk poprzez wprowadzenie do diety tych produktów nie musimy obawiać się przedawkowania. W przypadku stosowania suplementów nie należy przekraczać zalecanych dawek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS