Kanał łączący Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim powstaje na mocy specustawy, którą parlament przyjął w 2017 r. niemal jednogłośnie. Rząd uzasadniał przyjęcie specustawy szybszą realizacją inwestycji. Dokument umożliwił bowiem przejęcie przez państwo terenów wydzielonych pod przekop Mierzei Wiślanej. Bez sprzeciwu drugiej strony.
Przekop Mierzei Wiślanej. Zastrzyk gotówki za wywłaszczenie
W ten sposób rząd wywłaszczył gminę Sztutowo, przez której tereny biegnie przyszła droga wodna. Nie zostawił jednak nadmorskiej miejscowości z pustymi rękoma. Jak podał portal Nasze Miasto, Skarb Państwa wypłacił jej ponad 200 tys. zł z tytułu odszkodowania.
Gmina jest zadowolona z takiego obrotu sprawy. Taka kwota to dla niej spory zastrzyk gotówki.
– Skarb Państwa podszedł do sprawy bardzo profesjonalnie. W momencie, w którym podjęto decyzję o realizacji inwestycji, od samego początku zaczęto też realizować odpowiednie procedury, których wypełnienie trwało ponad rok – tłumaczy wójt Robert Zieliński w rozmowie z portalem Nasze Miasto.
Przekop Mierzei Wiślanej NDI/Besix
Sztutowo to niezbyt zamożna nadmorska gmina. Jej mieszkańcy utrzymują się z turystyki, rybołówstwa, rolnictwa lub pracują w Nowym Dworze Gdańskim. Jesienią i zimą życie tutaj zamiera.
Rok temu Zieliński w rozmowie z „Wyborczą” zastrzegał, że „nie czeka na przekop jak na zbawienie”, a mierzeja ma znacznie pilniejsze i mniej kosztowne potrzeby. Ale widzi w przekopie korzyści i chętnie je zagospodaruje.
Specustawa pod lupą TSUE
Przypomnijmy, że specustawa m.in. ogranicza zakres konsultacji społecznych i odwołań dotyczących inwestycji, które mają być zastąpione opiniami. Opinie z kolei mają mniejszą rangę, nie są dla nikogo wiążące i nie mogą być podstawą do wszczęcia postępowań administracyjno-sądowych.
Tę drogę podważyła w lutym br. Komisja Europejska, która wytknęła rządowi PiS blokowanie procedury odwoławczej przyrodnikom, samorządom i lokalnym społecznościom.
Przekop Mierzei Wiślanej mat. pras. NDI/Besix
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS