A A+ A++

– Łąki kwietne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. To alternatywa dla kosztownych w utrzymaniu trawników – mówi Blanka Romanowska z departamentu infrastruktury i środowiska Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Łąka nie sprzyja kleszczowi 

Łąki kwietne to też dobry sposób na walkę ze skutkami suszy. Poprzez mocno rozbudowany system korzeniowy utrzymują wilgoć i pełnią funkcję izolacyjną gleby. Obniża to temperaturę powietrza nawet o kilka stopni. Dodatkowo ograniczają populację kleszczy. Na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach, a te, które występują rzadziej, przenoszą patogeny.

– Otóż łąka kwietna jest naturalnym zbiorowiskiem gatunków owadów i drobnych zwierząt. Pełnią one rolę naturalnych wrogów kleszczy. Łąkę kwietną można założyć na najmniejszym skrawku terenu lub nawet w doniczce. Ważne, aby było to miejsce słoneczne. Ziemia powinna być przekopana, napowietrzona bez większych pozostałości roślin – mówi Maciej Podyma z Fundacji “Łąka”.

Więcej łąk zamiast trawników 

W zależności od rodzaju łąki nasiona można wysiewać wczesną wiosną albo w jesieni do wystąpienia pierwszych przymrozków. I tak właśnie dzieje się w miastach GZM. W najbliższych dniach łąki zostaną wysiane w Sosnowcu, Tychach i Piekarach Śląskich. O łąki także w tym roku wzbogaciło się centrum Katowic.

W tym roku projekt “Metropolitalne Łąki Kwietne” ma charakter pilotażowy. W następnym latach mają zastępować trawniki w miastach GZM. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyciek? Polscy przedsiębiorcy nie widzą zbyt dużego ryzyka
Następny artykułCzarnecki: Ponad 100 zdewastowanych kościołów – i ???