A A+ A++

Chcesz dostawać e-mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Leczenie osoczem ozdrowieńców jest jednym z elementów leczenia pacjentów z COVID-19. Stosuje się je u chorych z nasilonymi objawami COVID-19 z cechami śródmiąższowego zapalenia płuc i obniżoną saturacją krwi. Przekazując osocze, ozdrowieniec przekazuje przede wszystkim przeciwciała, których nabiera po przechorowaniu COVID-19.

Koronawirus. Ozdrowieńcy potrzebni

Stacje krwiodawstwa w całym kraju apelują do osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, o oddawanie osocza. – Ostatnio sytuacja trochę się poprawiła, ale wciąż nie zaspokajamy potrzeb szpitali – podkreśla Krzysztof Olbromski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Osocze mogą oddawać osoby, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe. Ważne, by od zakończenia występowania objawów minęło 28 dni, a w przypadku osób, które przeszły chorobę bezobjawowo – by od zakończenia izolacji minęło 18 dni. Ważny jest też wiek – od 18 do 65 lat. Chętni muszą też spełniać ogólne warunki jak dla dawców krwi.

– Cała procedura normalnie trwa 30–45 minut, ale wśród ozdrowieńców mamy sporo osób, dla których jest to pierwszy kontakt z naszą stacją, jest to dla nich duży stres i tu pobieranie osocza może zająć do godziny – mówi dyrektor Olbromski.

Czekają na kontakt

Po pobraniu osocze jest badane na zawartość przeciwciał, bo może się zdarzyć, że ich nie będzie. – Ale nawet jeśli jest ich niezbyt dużo, osocze jest wykorzystywane – zapewnia dyrektor Olbromski.

Chętni ozdrowieńcy, którzy chcieliby oddać osocze, powinni wcześniej skontaktować się z działem dawców Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu w celu ustalenia terminu wizyty. Kontakt: [email protected].

Pracownicy stacji przeprowadzają z chętnymi dokładny wywiad dotyczący stanu zdrowia i dopiero na tej podstawie kwalifikują do oddania osocza i umawiają na konkretny termin.

Dziennie w poznańskiej stacji osocze oddaje około 10 ozdrowieńców. Wystarcza to na leczenie 20 chorych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMIĘDZYRZECZ: Dzisiaj obchodzimy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Następny artykułUczelnie: od strajkowego szaleństwa do umiaru