Jak zmienić podejście do osób z doświadczeniem niepełnosprawności? Jak pomagać i integrować? Jak wykorzystać nowe narzędzia zawarte w ustawie o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami? To tylko niektóre z zagadnień V Pomorskiego Konwentu Regionalnego Osób z Niepełnosprawnościami, który odbył się 10 listopada. Tym razem pod hasłem „Aktywna dostępność – jak działać, by żyć razem, nie osobno?” W wydarzeniu wzięli udział eksperci, samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i środowiska osób z niepełnosprawnością. Gdynia miała swój głos i wkład, dzieląc się doświadczeniem i proponując rozwiązania.
Samorząd gdyński od 1999 roku konsekwentnie realizuje politykę społeczną uwzględniającą potrzeby wszystkich mieszkańców. Gdynia jest pionierem wielu działań, które od lat z powodzeniem podejmowane są w naszym mieście, a także jako przykład dobrych praktyk wdrażane w Polsce i za granicą. Eksperci politykę społeczną Gdyni w tym zakresie oceniają bardzo wysoko.
Dotychczasowe doświadczenia i dokonania Gdyni zarysował w swoim wystąpieniu „Moja gmina przyjazna wszystkim – praktycznie o poprawie dostępności” profesor Marek Wysocki – ekspert ds. dostępności miasta Gdyni, od 2014 roku pierwszy w Polsce „Access Officer” (powołany na to stanowisko przez gdyński samorząd). Pokazał dobre praktyki wdrażane w mieście przy współpracy Centrum Projektowania Uniwersalnego, pierwszego w Polsce centrum badawczo-rozwojowego.
Warto zwrócić uwagę na to, że dostępność to nie tylko termin zarezerwowany dla osób z trwałą niepełnosprawnością narządów ruchu, wzroku lub słuchu albo intelektualną, ale też dla tych, którzy czasowo cierpią na ograniczenia wynikające z kontuzji, choroby czy wieku. W sferze dostępności architektonicznej to również rodzice z małymi dziećmi.
Kolejną prelegentką była wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała. Swoją prezentację poświęciła zarówno doświadczeniom miasta, głównie przy wdrażaniu programu Gdynia bez Barier, jak i szeroko pojętej współpracy w ramach Stowarzyszenia metropolia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, gdzie wiceprezydent Gdyni pełni funkcję współprzewodniczącej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.
Gdynia zasady dostępności architektonicznej przyjęła już dawno. Decyzją prezydenta żadna nowa inwestycja nie może powstać bez spełnienia warunków dostępności. Gdynia jako miasto stosunkowo młode, ale pełne zabytków z początku ubiegłego wieku stara się też modernizować je w taki sposób, aby były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Zanim stało się to obowiązujące, w Gdyni od wielu lat działał koordynator ds. dostępności. Niemały wkład ma też Centrum Designu Gdynia, które promuje wiedzę i praktykę projektowania uniwersalnego.
Przyjęty w 2018 roku program Gdynia bez Barier obejmuje działania z zakresu: edukacji, opieki, wsparcia i pomocy społecznej, udziału w przedsięwzięciach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych oraz pracy i organizacji zatrudnienia.
– Źle byłoby powiedzieć, że jesteśmy na samym początku, bo sporo dobrego już się dzieje – mówiła wiceprezydent Gdyni.
Nieuniknione było odniesienie do aktualnej sytuacji, która stanowi ogromną przeszkodę we wdrażaniu założeń programowych i projektów sprzyjających aktywnej integracji osób z niepełnosprawnościami. Paneliści oraz uczestnicy dyskusji wskazywali na zamknięcie WTZ (Warsztatów Terapii Zajęciowej), trudności w dostępie do asystencji i opieki wytchnieniowej, problemy z nauką zdalną osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz niemożność realizowania projektów włączających.
Dlatego w swojej prezentacji pod hasłem „Pierwsze kroki ku dostępności – co można zrobić od zaraz” wiceprezydent ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała wskazywała te działania gdyńskiego Falochronu, które podjęto w odpowiedzi na zagrożenie seniorów i osób zależnych oraz w mieszkaniach chronionych wyłączeniem społecznym w związku z pandemią. Był to m.in. częstszy kontakt telefoniczny, pytania o potrzeby i odczucia w związku z nową i groźną sytuacją. Udało się to zrobić dzięki szybkim działaniom i dobrej diagnozie potrzeb. Podkreśliła również fakt, że taką możliwość dawał gdyńskiemu samorządowi bliski kontakt z mieszkańcami.
Krótko omówiła również działania w ramach Stowarzyszenia metropolia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, gdzie Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki oraz Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta pełnią funkcję współprzewodniczących Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. W jej ramach działają grupy na rzecz integracji imigrantów i imigrantek, Metropolitalnego Rynku Pracy, lokalnych zakupów, edukacji, przedsiębiorczości, budżetu obywatelskiego oraz działań na rzecz osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia. Komisja stale współpracuje zarówno z przedstawicielami samorządów lokalnych, jak i z biznesem i organizacjami pozarządowymi.
– Promujemy odchodzenie od przedmiotowego traktowania i myślenia o niepełnosprawności w kategoriach opiekuńczo-rehabilitacyjnych na rzecz działań przywracających podmiotowość osób z niepełnosprawnością oraz stopniowego niwelowania przeszkód w ich uczestnictwie obszarach życia, na równych prawach z innymi, wraz z funkcjami, które pełnią – wyjaśnia wiceprezydent Gdyni.
Partnerami wydarzenia zorganizowanego z inicjatywy Stowarzyszenia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot były: Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej, Fundacja Adapa, Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Kancelaria Adwokacka Katarzyna Heba i Fundacja im. Helen Keller. Patronat honorowy nad Kongresem Osób z Niepełnosprawnościami objął Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
Tegoroczne wydarzenie odbyło się w formule online.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS