Gdyńskie projekty wśród najbardziej innowacyjnych w Europie. Aż 4 rozwiązania opracowane i wdrożone przez miasto znalazły się w gronie finalistów międzynarodowego konkursu „Innowacje w Polityce”. Z projektami z całej Europy o nagrody powalczą: system wsparcia przedsiębiorców w czasie pandemii, konto mieszkańca, projekt „Gdyński Falochron” oraz UrbanLab.
Gdynia z dużym wyróżnieniem i przed szansą na zdobycie prestiżowych nagród dla „Innowacji w Polityce”. Miejskie projekty realizowane w ostatnich kilkunastu miesiącach powalczą o tytuł w aż czterech kategoriach konkursu organizowanego przez wiedeński Instytut Innowacji w Polityce (The Innovation in Politics Institute). To coroczny przegląd pracy odważnych i kreatywnych polityków ze wszystkich szczebli demokratycznej władzy w Europie, który może służyć jako źródło inspiracji dla innych.
Szanse na nagrodę dla najbardziej innowacyjnych projektów mają dwa gdyńskie pomysły związane z pandemią COVID-19 oraz dwa działania niezależne od sytuacji epidemiologicznej. Na oficjalnej stronie konkursu zaprezentowano szerzej już dwie z miejskich nominacji, kolejne zostaną dokładniej scharakteryzowane w najbliższych dniach.
Wszystkie z nich walczą o nagrody, które zostaną przyznane decyzją nietypowego, bo składającego się z tysiąca obywateli europejskich państw jury. Ich głosy demokratycznie wyłonią najlepsze pomysły władz w dziewięciu kategoriach konkursowych. To: jakość życia, gospodarka, ekologia, edukacja, demokracja, cyfryzacja, prawa człowieka, wspólnota i kryzys koronowy. Laureatów poznamy 3 grudnia, podczas gali w formie online.
Poniżej więcej informacji o projektach z Gdyni, które znalazły się w ścisłym gronie 10 finalistów edycji 2020:
WSPARCIE PRZEDSIĘBIORCÓW PODCZAS COVID-19
KATEGORIA: GOSPODARKA
Uznanie na arenie międzynarodowej zyskały formy wsparcia, które Gdynia przygotowała i zaoferowała lokalnym firmom jeszcze w początkowej fazie pandemii. Szczególnie przydatne okazały się usługi doradcze, które pomogły przedsiębiorcom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Efekt to optymistyczne statystyki Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości – w Gdyni od początku pandemii powstało więcej nowych działalności gospodarczych niż uległo likwidacji, a lokalną gospodarkę ominął większy kryzys i błyskawicznie rosnące bezrobocie.
– Ograniczenia i przepisy związane z pandemią mocno dotknęły przedsiębiorców i właścicieli firm, a wielu z nich pilnie potrzebuje profesjonalnych porad. Nasi eksperci to wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy są przygotowani do pomocy w kluczowych kwestiach, zarówno w zakresie wykorzystania instrumentów oferowanych przez państwo czy samorząd, jak i strategicznych wyzwań firm. Jako miasto oferujemy bezpłatne porady i działamy na zasadzie punktu kontaktowego między właścicielami firm a doradcami. Dzięki temu przedsiębiorcy z naszego miasta mogą skupić się na głównym zadaniu, jakim jest funkcjonowanie w trudnych czasach pandemii – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
O nagrodę w kategorii „Gospodarka” gdyński projekt będzie rywalizował z finalistami m.in. z Włoch, Holandii czy Niemiec.
KONTO MIESZKAŃCA
KATEGORIA: CYFRYZACJA
Sporym zainteresowaniem nie tylko w skali kraju, ale i na arenie międzynarodowej cieszy się gdyński projekt związany z Kontem Mieszkańca. To cyfrowa innowacja, która ułatwia mieszkańcom wielokanałowy kontakt z Urzędem Miasta poprzez wielofunkcyjne narzędzie. Konto Mieszkańca umożliwia załatwianie różnych spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Można też zgłaszać i monitorować nieprawidłowości w przestrzeni miejskiej, organizować miejsce dla swoich dzieci w przedszkolu, identyfikować się za pomocą karty w komunikacji miejskiej i gdyńskich bibliotekach.
Warto wspomnieć także o Gdyńskim Centrum Kontaktu, czyli nowoczesnym miejskim call center, które utrzymuje kontakt z mieszkańcami za pośrednictwem jednego numeru. Dzięki temu nawet do 85% spraw załatwianych jest już przy pierwszym kontakcie. Rozwiązanie sprawdziło się szczególnie w nowych realiach związanych z pandemią koronawirusa.
– Innowacje powinny pomagać ich użytkownikom dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji i dawać możliwość uważnej obserwacji otoczenia. Konto Mieszkańca i usługi elektroniczne dostępne w aplikacji mobilnej mają na celu przybliżenie miasta do jego mieszkańców. Nowoczesne technologie dają wiele możliwości świadczenia usług oszczędzających czas i podnoszących jakość życia. Sama Karta Mieszkańca służy jako identyfikator i zapewnia bezpośredni dostęp do różnych miejskich usług. Nowoczesne narzędzia mają przede wszystkim wspierać mieszkańców Gdyni, także ograniczając do minimum czas niezbędny na załatwienie sprawy. Dzięki temu powinniśmy mieć więcej możliwości na spędzanie czasu z rodziną, rozwijanie swojego hobby i realizowanie zainteresowań – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Gdyńskie rozwiązanie znalazło się w zaszczytnym gronie finalistów kategorii „Cyfryzacja” obok projektów z Austrii, Szwajcarii, Niemiec czy Finlandii.
URBANLAB
KATEGORIA: JAKOŚĆ ŻYCIA
Wkrótce Instytut Innowacji w Polityce przedstawi też szerzej inicjatywę gdyńskiego UrbanLabu, który znalazł się w gronie finalistów w kategorii „Jakość życia”.
To pionierski w skali całego kraju model współpracy mieszkańców, ekspertów, aktywistów, urzędników i władz miasta. Koncentruje się na poszukiwaniu nowych sposobów pracy nad wyzwaniami stojącymi przed Gdynią. Oprócz dyskusji grup eksperckich jest to także przestrzeń do spotkań i rozmów o codziennym życiu we współczesnym mieście.
UrbanLab jest prowadzony przez gdyńskie Laboratorium Innowacji Społecznych.
GDYŃSKI FALOCHRON
KATEGORIA: KRYZYS KORONOWY
W ścisłym gronie najlepszych projektów w Europie związanych ze skutkami pandemii koronawirusa znalazł się „Gdyński Falochron”. To wyjątkowy, miejski program wsparcia różnych grup społecznych w dobie nagłego kryzysu. Miasto jeszcze podczas pierwszej fali pandemii wyciągnęło pomocną dłoń m.in. do lokalnego biznesu, twórców kultury czy organizacji pozarządowych i klubów sportowych.
Zaproponowano konkretne ulgi, ułatwienia i odroczenia oraz zaangażowano dodatkowe środki, aby lokalna społeczność jak najmniej dotkliwie odczuła skutki tzw. lockdownu. Z oferowanego wsparcia chętnie skorzystały dziesiątki podmiotów i organizacji działających na terenie Gdyni. Miasto nadal kontynuuje program „Gdyńskiego Falochronu”.
Szersza prezentacja finalistów z kategorii „Jakość życia” i „Kryzys koronowy”, w tym projektów UrbanLabu oraz „Gdyńskiego Falochronu”, ukaże się na stronie konkursu „Innowacje w Polityce 2020” już 16 listopada (poniedziałek).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS