Narodowe Święto Niepodległości co roku jest uroczyście obchodzone w całej Polsce. Tego dnia w wielu miastach odbywają się marsze i parady niepodległości, koncerty patriotyczne oraz wystawy historyczne. Niestety w tym roku plany te pokrzyżowała nasilająca się pandemia koronawirusa. Tym razem świętowanie najczęściej ograniczone będzie do własnego domu. Jednak i tam każdy na swój sposób może uczcić ten wyjątkowy dzień.
Cała Polska do hymnu
Aby każdy mógł poczuć się częścią wielkiej polskiej społeczności Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza mieszkańców miast i wsi do wzięcia udziału w akcji “Niepodległa do hymnu” i wspólnego zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, 11 listopada, w samo południe
Koncert
Wydarzenie online
Zobacz
Do akcji można dołączyć wypełniając specjalny formularz i wśród rodzajów wydarzenia wybierając akcję „Niepodległa do hymnu”.
Kwiaty dla Niepodległej
Z powodu lockdownu wiele branży przeżywa obecnie kryzys. Jedną z nich są producenci i sprzedawcy kwiatów. Nie tylko ponieśli duże straty z powodu nagłego zamknięcia cmentarzy tuż przed Wszystkimi Świętymi, ale też w związku z ograniczeniem kontaktów międzyludzkich, a co za tym idzie mniejszą ilością okazji do zakupu kwiatów, znacznie spadły ich obroty. Wielu z nich walczy o przetrwanie.
Dlatego, aby im pomóc, władze Wrocławia zapraszają do tego, aby 11 listopada udekorować domy, ogrody i balkony w biało czerwone kwiaty. W ten sposób nie tylko będzie można pięknie uczcić Narodowe Święto Niepodległości, ale również okazać wsparcie dla wrocławskich kwiaciarzy. Hasztag akcji to #KwiatyDlaNiepodleglej. Warto go umieszczać w mediach społecznościowych, aby jak najszerzej rozpropagować tę ważną akcję.
Miłość do Polski na własnym podwórku
Jednak o przywiązaniu do kraju świadczą nie tylko spektakularne akcje. To również wszystko to, co na co dzień mieszkańcy robią dla swoich małych ojczyzn – miast lub osiedli. To dbałość o to, aby stawały się coraz piękniejsze, a ludziom żyło się tam lepiej i ciekawiej.
Takie działania przedstawione są m.in. w filmach z cyklu „Opowieści z osiedli”, zrealizowanych przez Strefę Kultury Wrocław. W pierwszym odcinku pt. “Z kamerą wśród brochowskiej zieleni” widać ogromną dbałość i troskę o przyrodę tej dzielnicy.
[embedded content]
Natomiast w kolejnym materiale zatytułowanym “Poszukiwacze zaginionych podwórek” można zaczerpnąć wiele inspiracji do tego, jak ciekawie i aktywnie spędzić czas korzystając z tego, co oferuje własne miasto.
[embedded content]
Z kolei film pt. „Nowy Dwór Pany”, pokazuje, jak odczarować nie najlepszą sławę osiedla i pokazać nieznaną i przyjazną twarz tego miejsca. Większość tych działań inicjują sami mieszkańcy.
[embedded content]
Podobne filmy powstały też o Psim Polu i Szczepinie.
Sympatię do własnych dzielnic widać nie tylko w filmach, ale również w twórczości ich mieszkańców. Przykładem lokalnego patriotyzmu na pewno jest piosenka „Ananas”, gdzie od razu widać przywiązanie do Przedmieścia Oławskiego, utożsamianie się z nim i brak zgody na jego oczernianie.
[embedded content]
Moda na ekologiczny patriotyzm
Zaangażowanie w sprawy własnego kraju to także dbałość o jego zasoby naturalne. Wszelkie działania proekologiczne, nawet te całkiem zwyczajne, we własnym domu, są przejawem troski o dobro i przyszłość miejsca, w którym się żyje. Dbanie o lokalną zieleń, oszczędzanie wody, prądu czy też niemarnowanie jedzenia to tylko niektóre z nich. Na ten temat powstało we Wrocławiu wiele filmów. Nie tylko zachęcają do ekologicznych zachowań, ale też pozwalają na pogłębienie własnej wiedzy na temat zjawisk mających ogromny wpływ na całe nasze otoczenie. Choćby dlatego warto obejrzeć filmy Oli Bolek pt. „Światło w lodówce” o niemarnowaniu jedzenia.
[embedded content]
Dobrym pomysłem jest także idea dzielenia się wiedzą i plonami z własnych ogrodów. Taką postawę promuje grupa nieformalna „Ołbin Wrocław”, realizująca projekt Ołbiński Ogród Otwarty. Jego celem jest wyjście „z wewnątrz na zewnątrz” z tym, co mają do zaoferowania miejscowe ogrody i ich gospodarze.
[embedded content]
Z kolei tego, jak odpowiedzialnie robić zakupy i co wyróżnia produkty naprawdę ekologiczne albo w jaki sposób planować „zielone” wydarzenia można dowiedzieć się z serii podcastów z cyklu “Rozmowy o ekologii” przygotowanych przez Strefę Kultury Wrocław.
Udanego Narodowego Święta Niepodległości we Wrocławiu!
#WrocławDlaNiepodłeglej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS