A A+ A++

– Wolność nie jest dana nam raz na zawsze, więc musimy o nią dbać – przypomina pułkownik Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, który stacjonuje w koszarach przy Alei Legionów. Nazwa ulicy nieprzypadkowa, bo tu więzieni byli legioniści Józefa Piłsudskiego, którzy nie chcieli złożyć przysięgi wierności zaborcy niemieckiemu. Ale i oni doczekali 11. listopada 1918 r. – symbolicznego Odzyskania Niepodległości po 123 latach zaborów. Dowódca 18. Pułku dowodzi też Garnizonem Osowiec z siedzibą w Łomży i przybliża w filmie rolę Wojska Polskiego w Łomży.

18. Łomżyński Pułk Logistyczny otrzymał jako patrona dowódcę obrony Łomży w 1920 roku gen. bryg. Mariana Raganowicza i jest spadkobiercą dziedzictwa oraz tradycji 33. Pułku Piechoty (1919 – 1939). Na dziedzictwo składa się, m.in., miejsce jednostki wojskowej z zabytkowymi budynkami i pamiętny fakt, że 33. Pułk Piechoty z Łomży zaraz po zorganizowaniu wyruszył na odsiecz Lwowa. Po ponad 100 latach trzeba pamiętać, że kiedy dla Europy zakończyła się I wojna światowa, Polska miała na wschodzie śmiertelnego wroga w postaci Rosji sowieckiej. Komunistyczni władcy Kremla chcieli zdobyć Rzeczpospolitą, zniewolić i podporządkować jako jedną z republik radzieckich. Ale na szlaku przez Kresy do Warszawy, Krakowa i Berlina stanął Armii Czerwonej 33. Pułk Piechoty…

18. Pułk Logistyczny w Łomży powiększa się …

[embedded content]

Logistyka, remonty i kultura

18. Pułk Logistyczny w strukturze 18. Dywizji Zmechanizowanej z siedzibą w Siedlcach powołany został 28. kwietnia 2019 roku. Nazwę: 18. Łomżyński Pułk Logistyczny imienia gen. bryg. Mariana Raganowicza nosi od 22. października 2020 r. Świętem 18. Pułku jest 14. sierpnia w Święto Wojska Polskiego. „Logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym” – mówił rok temu pierwszy dowódca 18. Pułku płk Paweł Gałązka na pikniku z okazji 11. listopada w koszarach przy alei Legionów. Można wtedy było dowiedzieć się o 3 batalionach. Jeden zabezpiecza dowództwo i sztab, rozwijając stanowisko dowodzenia dla dowódcy pułku i zabezpieczając bieżącą działalność. Drugi batalion ma charakter remontowy i warsztaty techniczne, zajmujące się naprawami sprzętu wojskowego. Batalion transportowy będzie realizować: zabezpieczenie materiałowe, dostarczanie paliwa do pojazdów w boju i służbę transportu dla 18. Dywizji Zmechanizowanej w czasie pokoju.

Wojskowy piknik… pierwszy u logistyków

W czerwcu 2020 r., decyzją Ministra Obrony Narodowej, powstał Garnizon Łomża, obejmujący działaniem miasto i 5 powiatów: łomżyński, kolneński, zambrowski, wysokomazowiecki, moniecki. Wzrosła ranga 18. Pułku i jego dowódcy, dowodzącego garnizonem. Współpraca ze środowiskami pozawojskowymi przejawia się, m.in., w aktywności lokalnej i na arenie ogólnopolskiej twórców z kręgu Klubu Garnizonowego pod kierownictwem od ponad 35 lat ppłk. Ryszarda Matuszewskiego.

W służbie Ojczyźnie i kulturze

Okres pandemii koronawirusa od marca 2020 r. sprawił, że 18. Pułk współpracował ze szpitalami, służąc pomocą placówkom w: Łomży, Kolnie, Zambrowie i Grajewie. 102. rocznica Odzyskania Niepodległości, ze względu na rygory sanitarne i zakaz gromadzenia się, odbędzie się bez pikniku.

Mirosław R. Derewońko

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Wiadomości” TVP przemilczały sprawę kard. Stanisława Dziwisza. Było za to o rogalach
Następny artykułKoronawirus – Raport Dnia. Wtorek, 10 listopada