Widok szusujących po wodzie skuterów wodnych często sprawia, że popadamy w rozmarzenie. Wiele osób chciałoby spróbować szybkiej przejażdżki i poczuć odświeżający chłodny wiatr oraz wodę. Czy aby zrealizować to marzenie musimy ukończyć jakiś kurs, zdobyć uprawnienia? Czy wystarczy jedynie skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu wodnego? Sprawdźmy to!
Zobacz wpis
Co polskie prawo mówi o skuterach wodnych?
Aby dowiedzieć się, jakie uprawnienia na skuter wodny są nam potrzebne, spójrzmy co na ten temat mówią przepisy polskiego prawa. Według zapisów, które znajdziemy w odpowiednich rozporządzeniach, skutery wodne klasyfikowane są jako małe statki o napędzie mechanicznym, przeznaczone do wykonywania ślizgów lub ewolucji na wodzie i przystosowane do przewozu od jednej do kilku osób. Zazwyczaj ich silniki przekraczają moc 10 kW co oznacza, że aby móc się nimi poruszać, konieczne są uprawnienia na skuter wodny.
Jest to ważne nie tylko ze względu na moc silnika, ale również z powodu nieznajomości zasad określonych w prawie o ruchu wodnym. Skutery osiągają znaczne prędkości, a osoby nie wiedzące jak bezpiecznie poruszać się po wodzie mogą zagrozić życiu swojemu oraz innych osób znajdujących się na statkach czy w łodziach.
Jak zdobyć uprawnienia pozwalające na pływanie skuterem?
Aby móc wypłynąć skuterem na wodę, musimy zdobyć patent sternika motorowodnego. Uprawnia on nas nie tylko do pływania skuterem, ale również pozwala na:
- prowadzenie łodzi motorowych po wodach śródlądowych,
- prowadzenie łodzi motorowych o długości kadłuba do 12 m po wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.
Korzyści z uzyskania patentu jest więc naprawdę sporo. Aby jednak go zdobyć, konieczne jest ukończenie kursu, który powinien obejmować zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Podczas kursu osoby, które chcą nauczyć się pływać skuterem, dowiedzą się jak prawidłowo i bezpiecznie manewrować skuterem wodnym, w jaki sposób zachowywać się w sytuacjach ekstremalnych oraz poznają przepisy dotyczące poruszania się na wodach. Dodatkowo bardzo często mają szansę dowiedzieć się nieco więcej o ratownictwie czy meteorologii.
Aby móc samodzielnie wyruszyć na wody, konieczne jest bowiem zdobycie patentu. Polega ono na zdaniu egzaminu praktycznego, dlatego też wiele osób, które chcą pływać samodzielnie, decyduje się również na szkolenie, które przygotowuje do jego zdania.
Kto może zdecydować się na kurs na skuter wodny?
Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy czekać do pełnoletności, by nauczyć się bezpiecznie i legalnie pływać skuterem wodnym. Do szkoleń mogą przystąpić bowiem już osoby, które ukończyły 14 lat (wystarczy, że będą posiadały pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych). Nie dziwi więc fakt, że na kursach na skutery wodne każdego roku możemy zaobserwować wiele osób w każdym wieku. Skuter jest bowiem pojazdem stosunkowo bezpiecznym, o ile wiemy jak prawidłowo nim manewrować oraz znamy odpowiednie przepisy.
Ile trwa kurs?
W różnych ośrodkach kursy na skutery wodne wyglądają nieco inaczej. Trzeba jednak przygotować się na to, że absolutne minimum to godzina nauki, podczas której zdobędziemy najważniejsze informacje. Warto jednak wybierać takie miejsca, w których możemy wykupić dodatkowe godziny, dzięki którym nie tylko dowiemy się więcej w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Każda godzina spędzona na wodzie pozwala nam lepiej nauczyć się jak bezpiecznie manewrować skuterem i radzić sobie w różnych sytuacjach.
Czy jest to kosztowne?
Chcąc pływać własnym skuterem wodnym, musimy przygotować się na wydatki. Sam zakup pojazdu to od kilku do nawet 100 tysięcy złotych. W obliczu tego ceny za kurs na skuter wodny nie są wygórowane. Zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 500 do 1000 złotych. Przykładowo, serwis motosternik.pl daje możliwość rozpoczęcia kursu w cenie 370 złotych za godzinę szkolenia praktycznego na skuterze natomiast koszt uzyskania uprawnień motorowodnych czyli Patentu Sternika Motorowodnego to 490 zl.
Sam koszt egzaminu, po którym otrzymamy patent na skuter wodny, wynosi zaś od 125 do 250 zł (w zależności od naszego wieku oraz tego, czy posiadamy status ucznia lub studenta). Musimy liczyć się również z opłatą wynoszącą 50 złotych za wydanie nam patentu po zdanym egzaminie.
Czy mając patent na skuter wodny popływam wszędzie?
Niestety, decydując się zdobyć uprawnienia na skuter wodny, musimy pamiętać, że mimo to nie wszędzie będziemy mogli popływać. Istnieje bowiem szereg dodatkowych regulacji, dotyczących np. poszczególnych jezior, które zabraniają pływania pojazdami, które wyposażone są w silnik spalinowy. Dotyczy to szczególnie obiektów, które objęte są ochroną ze względu na żyjące w ich pobliżu rzadkie gatunki zwierząt czy ryb. Na szczęście, w dzisiejszych czasach sprawdzenie czy w danym miejscu będziemy mogli poczuć frajdę z pływania skuterem, nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu.
Podsumowując, pamiętajmy, że bez odpowiednich uprawnień nie powinniśmy siadać za kierownicą skutera zarówno ze względu na obowiązujące przepisy, jak i swoje bezpieczeństwo.
W przygotowaniu poradnika pomogła szkoła MotoSternik, która oferuje między innymi kursy na skutery wodne: https://www.motosternik.pl/kursy-motorowodne/skuter-wodny/.
Komentarze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS