A A+ A++

Dobre są także perspektywy, w przyszłym roku przewidywane jest mocne odbicie gospodarki.

Cresa Polska podlicza, że w trzech pierwszych kwartałach wynajęto w Polsce 3,7 mln mkw. powierzchni magazynowej. W trzecim kwartale najemcy podpisali umowy na 1,3 mln mkw., o 31 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Czytaj więcej w: Maleją zakupy w e-handlu

Największy udział procentowy miały w nim nowe umowy najmu (48%), a w dalszej kolejności renegocjacje (28%), umowy dotyczące obiektów BTS (19%) oraz ekspansje (5%). Najbardziej aktywnymi najemcami były firmy z sektora handlowego, e-commerce i operatorzy logistyczni 3PL (Third Party Logistics), którzy odpowiadali w analizowanym okresie łącznie za ponad połowę popytu brutto, wylicza Cresa Polska.

Czytaj więcej w: KEP wydaje miliardy na roboty

Zauważalnie rośnie znaczenie e-handlu. – E-commerce już od dłuższego czasu napędza rynek magazynowy – pandemia tylko ten wzrost przyspieszyła – podkreśla Adrian Semaan z Cushman & Wakefield. Dodaje, że aktywne są również firmy produkcyjne i z innych branż, wiele umów zostało przedłużonych. – Biorąc pod uwagę fakt, że większość najemców magazynów klasy A ma silną pozycję rynkową – one nie zmniejszyły dramatycznie wielkości wynajmowanej powierzchni – zaznacza Semaan.

Inwestorzy napływają

Colliers International podlicza, że w trzech pierwszych kwartałach wartość rynku magazynowego w Europie Środkowej i Wschodniej wyniosła 1,9 mld euro i w tym roku może pobić nowy rekord. Wynika on z dużego napływu kapitału z Europy Zachodniej, Singapuru, Korei Południowej oraz lokalnego z Czech i Węgier.

Branża e-handlu wynajmuje nowe magazyny na regionalne centra przeładunkowe i sortownie. Fot. DPD

Inwestorzy chętnie wybierają Polskę. Największymi transakcjami zawartymi od początku 2020 roku były wg Cresa Polska: wynajęcie przez poufnego najemcę z branży e-commerce 200 400 mkw. w Panattoni BTS Świebodzin (drugi kwartał) oraz umowa najmu 67 500 mkw. w kompleksie 7R BTS Radzymin podpisana przez najemcę z sektora handlowego (trzeci kwartał).

Czytaj więcej w: Magazyny w czasie pandemii

Zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej wzrosły na koniec września do 20,2 mln mkw., czyli powiększyły się w ciągu roku o 15%. Średnioroczne tempo wzrostu na przestrzeni ostatnich 5 lat wynosi 16%. – Polska osiągnęła kolejny ważny etap pod względem ilości nowoczesnej powierzchni magazynowej, której zasoby w trzecim kwartale przekroczyły poziom 20 mln mkw. Utrzymująca się silna dynamika podaży i popytu będzie sprzyjać dalszemu rozwojowi rynku magazynowego w Polsce, przekładając się na wielkość transakcji, liczbę nowych inwestycji, a także dostępność produktów – przewiduje dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cresa Tom Listowski.

Zagrożenie zerwania łańcuchów dostaw zmusza do zwiększenia zapasów, na czym korzysta branża magazynowa. Fot. FM Logistic

W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku na rynek magazynowo-przemysłowy trafiło ponad 1,7 mln mkw., z czego najwięcej w trzecim kwartale – prawie 676 tys. mkw. Największy wzrost nowej podaży odnotowano w województwie śląskim oraz dolnośląskim, w których pojawiło się odpowiednio 410 tys. mkw. i 367,4 tys. mkw. nowej podaży.

Czytaj więcej w: Liczą się działki blisko centrów miast

Na koniec września w budowie wciąż pozostawało 1,5 mln mkw., z czego około 444 tys. mkw., czyli 29%, to powierzchnia budowana na zasadach spekulacyjnych. Najwięcej nowej powierzchni magazynowo-przemysłowej powstaje w województwie śląskim i mazowieckim. Trzema największymi realizowanymi projektami są: Panattoni BTS Świebodzin, rozbudowa Prologis Park Janki oraz Panattoni Park Gdańsk Airport.

Więcej pustostanów

Udział pustostanów w istniejących zasobach wyniósł 8,5% na koniec trzeciego kwartału, co oznacza wzrost względem analogicznego okresu poprzedniego roku o 2 p.p., natomiast w stosunku do drugiego kwartału wzrósł on o 1,5 p.p. – porównuje Iga Kraśniewska z działu badań i doradztwa Cresa Polska.

Czytaj więcej w: Koncentrujemy działalność na pięciu głównych rynkach

Natomiast przedstawiciel Cushman & Wakefield tłumaczy, że ilość pustostanów wzrosła z uwagi na dużą podaż o charakterze spekulacyjnym (w ramach budów rozpoczętych jeszcze przed pandemią) oraz ze względu na relokacje niektórych najemców do większych, nowszych czy też planowanych magazynów. – Zapewne zwolnione powierzchnie będą stopniowo wynajmowane i wskaźnik pustostanów zacznie się ponownie obniżać przy założeniu braku katastrofy ekonomicznej wywołanej przez pandemię czy inny kryzys w przyszłości – stwierdza Semaan.

Czytaj więcej w: Producenci automatyzują magazyny

Dodaje, że na rynku magazynowym łatwiej jest dostosować wielkość nowej podaży do bieżącej skali popytu i poziomu pustostanów. – Deweloperzy zmniejszają wolumen inwestycji spekulacyjnych bo po pierwsze mają zwiększoną ilość powierzchni do wynajęcia w obiektach istniejących, a ponadto wzrosło ryzyko rynkowe z uwagi na pandemię. Dlatego też deweloperzy wymagają większego udziału umów typu pre-let w nowych inwestycjach lub też ograniczają ryzyko fazując inwestycje – wyjaśnia Semaan.

Dobre perspektywy

Colliers International spodziewa się szybkiego odbicia gospodarki w przyszłym roku. Średni wzrost gospodarczy Polski w latach 2020-2023 prognozowany jest na 2,1 proc. Czech 1,9, Węgier 1,8, Słowacji 2,2, Rumunii 1,4 oraz Bułgarii 1,8.

W tym samym okresie stopa bezrobocia wyniesie 3,1 proc. w Polsce, 3,2 proc. w Czechach, 3,7 proc. na Węgrzech, 6,7 na Słowacji, 5,6 w Rumunii oraz 5,4 w Bułgarii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOrganizatorzy fotograficznego konkursu zapraszają
Następny artykułOrlen: postępy w budowie szpitala tymczasowego