Nowacki: w UE przez wiele lat tworzono zły klimat i słabe warunki dla energetyki jądrowej
10.11.2020r. 16:15
Prezes Gąsiorowski przypomniał także, że kiedyś reklamy elektrowni jądrowych w Niemczech przedstawiały je jako źródło czystej energii. “Dlaczego dziś już nie?” – zapytał.
Christian Schnell z Instytutu Jagiellońskiego zwrócił uwagę że energetyka jądrowa znika z dokumentów strategicznych UE, która idzie w kierunku rozproszonej energetyki i łączenia rynków. Argumentował, że dzięki temu można zredukować emisje o 86 proc. Dodał, że “energetyka jądrowa nie spełni wymogów gospodarki cyrkularnej i dlatego nie zostanie uwzględniona w taksonomii Unii Europejskiej”.
Paweł Gajda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przypomniał z kolei, że największe źródła bezemisyjne to energetyka wodna i jądrowa, dlatego najlepszy byłby miks OZE i atomu, bo zapotrzebowanie na energię elektryczna będzie rosło. “W planie prezydenta-elekta USA Bidena są nowe technologie jądrowe, ale klimat wymaga działania szybkiego, więc musimy działać w oparciu o technologie już dziś dostępne na półce, bo dużą różnicę zrobi zainstalowanie kliku czy nawet kilkunastu gigawatów energii w dużych reaktorach”.
Tomasz Nowacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, podkreślił , że na państwie spoczywa odpowiedzialność za społeczeństwo na dekady a energetyka jądrowa jest częścią rozwiązania, bo miks energetyczny musi być zrównoważony.
“W Unii Europejskiej przez wiele lat tworzono zły klimat i słabe warunki dla energetyki jądrowej, nie tworzono systemów wsparcia, tak jak dla innych źródeł wytwarzania, a teraz krytykuje się ten sektor za brak zdecydowanego rozwoju w UE i nieotwieranie nowych elektrowni jądrowych” – powiedział dyrektor Nowacki – “W Chinach, Rosji i Korei Płd., tam gdzie nigdy nie tworzono barier, nowe elektrownie jądrowe budowane są sprawnie” – dodał. Przywołał także budowę elektrowni jądrowej Vogle w USA jako dobry przykład w zmianie podejścia do atomu, bo od 2017 r. projekt wszedł na właściwe tory i zostanie ukończony zgodnie z nowym harmonogramem. “W Polsce chcemy osiągnąć efekt skali w oparciu o jedną technologię i jednego partnera. Harmonogram zakłada rozpoczęcie budowy pierwszego bloku jądrowego w 2026 r i oddanie go do eksploatacji w 2033 r.”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS