A A+ A++

Nadal w pobliżu rekordu

Średnio 8712 zł/mkw. oczekiwali we wrześniu deweloperzy działający we Wrocławiu. To o 0,2 proc. więcej niż w sierpniu. Na podwyżkę średniej stawki dla miasta wpłynęły przede wszystkim duże mieszkania o powierzchni od 60 do 90 mkw., które we wrześniu wyceniano średnio na 8040 zł/mkw. (+0,5 proc. m/m). Mniejsze lokale: o powierzchni poniżej 38 mkw. i pomiędzy 38 a 60 mkw. wyceniano średnio o 0,1 proc. niżej względem sierpnia – odpowiednio na 9280 zł/mkw. i 8847 zł/mkw.

W skali roku w dalszym ciągu mówimy jednak o sporych podwyżkach. Średnia stawka ofertowa dla miasta była we wrześniu o 18 proc., a nominalnie o 1327 zł/mkw. wyższa niż dwanaście miesięcy wcześniej.

W relacji do września 2019 r. najmocniej – o 22,4 proc. – wzrosła średnia kwota wpisywana w ogłoszeniach sprzedaży mieszkań o powierzchni od 38 do 60 mkw. Nominalnie za metr kwadratowy takiego mieszkania deweloperzy oczekiwali średnio o 1621 zł więcej.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w październikowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Pół roku spokoju

Od sześciu miesięcy wahania średniej stawki ofertowej na wrocławskim rynku wtórnym nie przekraczają 0,3 proc. w relacji miesięcznej. We wrześniu sprzedający oczekiwali średnio o 8650 zł/mkw. – o 1 zł/mkw. więcej niż w sierpniu. W porównaniu do marca, czyli pierwszej miesiąca z pandemią koronawirusa, średnia stawka także wzrosła zaledwie o 1 zł/mkw.

Wciąż jednak w ofertach dotyczących sprzedaży kawalerek o powierzchni do 38 mkw., sprzedający wpisują średnio powyżej 10 000 zł/mkw. We wrześniu było to średnio 10 162 zł/mkw. – o 0,1 proc. mniej względem sierpnia. Mniej w relacji miesięcznej oczekiwano także za nieco większe mieszkania (38-60 mkw.) – średnio 8637 zł/mkw. (-0,6 proc. m/m).

Większe ożywienie dało się we wrześniu zaobserwować wśród sprzedających mieszkania o powierzchni od 60 do 90 mkw. Ich średnia wycena po raz pierwszy przekroczyła 8000 zł/mkw. i wyniosła 8022 zł/mkw. (+0,7 proc. m/m).

W relacji rocznej mówimy jednak we Wrocławiu o jednocyfrowym wzroście. We wrześniu 2020 r. sprzedający oczekiwali za oferowane przez siebie mieszkania średnio o 7,3 proc. więcej niż we wrześniu 2019 r., przy czym wzrost średnich stawek dla poszczególnych metraży był niemal identyczny i oscylował wokół 7 proc., a nominalnie wahał się pomiędzy 545 zł/mkw. w przypadku mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw. po 677 zł/mkw. w przypadku najmniejszych kawalerek.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w październikowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Wrocławscy wynajmujący nie tak skorzy do obniżek

Wrocławski rynek najmu był we wrześniu jednym z najstabilniejszych spośród największych polskich miast. Wynajmujący oczekiwali średnio 2272 zł/m-c. – o 1 proc. więcej, niż w sierpniu. Dla porównania, w Lublinie średnia stawka w relacji miesięcznej wzrosła o 2,5 proc., a w Warszawie i Poznaniu obniżyła się o ok. 2,5 proc.

Średnia stawka dla Wrocławia wypada także stabilnie w relacji rocznej. Oczekiwania wynajmujących były we wrześniu średnio o 5 proc. niższe niż przed rokiem. W pozostałych największych polskich miastach, poza Katowicami i Szczecinem, szukający mieszkania na wynajem mogli liczyć na znacznie wyższe promocje w ofertach.

Największe szanse na znalezienie obniżek w ofertach mieli szukający we Wrocławiu mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw., które we wrześniu wyceniano średnio na 2809 zł/m-c. (-3 proc. m/m). Wycena najmniejszych kawalerek wzrosła względem sierpnia o nieco ponad 1 proc. To jednak oczekiwania wynajmujących mieszkania o powierzchni do 38 mkw. spadły w ciągu roku najmocniej – średnio o 5,6 proc., a nominalnie o 99 zł/m-c.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku najmu we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w październikowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Korekta na rynku działek, ale najmniejsze rekordowo drogie

Najwięcej działo się we wrześniu na wrocławskim rynku gruntów budowlanych. Po blisko 13-procentowej podwyżce średniej stawki ofertowej, jaka miała miejsce w sierpniu, wrzesień przyniósł 5-procentową korektę. Za parcele oczekiwano średnio wciąż powyżej 500 zł/mkw. – dokładnie 514 zł/mkw.

Pomimo zanotowanej względem sierpnia obniżki, w relacji rocznej sprzedający działki budowlane położone we Wrocławiu oczekiwali średnio o 15,5 proc. więcej.

O korekcie nie można było jednak powiedzieć w przypadku najmniejszych gruntów budowlanych – o powierzchni nieprzekraczającej 8 arów, które we wrześniu wyceniano średnio na 1512 zł/mkw. – o 87,1 proc. wyżej względem sierpnia. Na takim samym poziomie odnotowano podwyżkę w porównaniu do września 2019 r.

Względem sierpnia obniżyła się jednak wycena nieco większych parcel – o powierzchni pomiędzy 8 a 12 arów i pomiędzy 12 a 20 arów, za które oczekiwano odpowiednio średnio 509 zł/mkw. (-3,8 proc. m/m) i 526 zł/mkw. (-5,1 proc. m/m).

W relacji rocznej średnie kwoty wpisywane w ogłoszeniach sprzedaży powyższych metraży były jednak wyższe – odpowiednio o 4,1 proc. i 12,2 proc.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku działek budowlanych we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić we wrześniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Marcin Kaźmierczak, Bankier.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKtoś w bestialski sposób skatował psa
Następny artykułKomunikat Wojewody Łódzkiego w sprawie chryzantem