Na swojej stronie internetowej Pałac Młodzieży poinformował, że od poniedziałku (9 listopada) placówka nadal pracuje w trybie stacjonarnym. Dzieci w dalszym ciągu będą miały także możliwość uczęszczania na stałe zajęcia na basenie. Tak samo sytuacja wygląda w Młodzieżowych Domach Kultury, które znajdują się na terenie naszego miasta.
– My jako placówki nie zostaliśmy uwzględnieni w nowym rozporządzeniu. Z tego też względu nie prowadzimy zajęć zdalnie ani w trybie hybrydowym. Obecność dzieci jest nieobowiązkowa, a uczestnictwo w zajęciach zależy tylko od rodziców lub opiekunów prawnych. Zarówno Pałac Młodzieży, jak i MDK-i pracują w trybie stacjonarnym – mówi mgr Jolanta Wawrzonkowska, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy. Dodaje, że nowe rozporządzenie uwzględniło domy kultury, ale tylko te, które podlegają Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – My natomiast mamy tutaj pracowników nauczycieli. Jako placówki oświatowo-wychowawcze pozaszkolne podlegamy pod MEN – tłumaczy.
Wszystkie placówki pracują w reżimie sanitarnym. – U nas dzieci codziennie mają mierzoną temperaturę i gdyby u kogokolwiek wystąpiło zakażenie lub podejrzenie zakażenia, mamy przygotowane odpowiednie procedury. Jeśli jakiś nauczyciel gorzej się czuje, to zostaje w domu, a my na naszej stronie internetowej zawiadamiamy, że zajęcia w danym dniu są odwołane – dodaje Wawrzonkowska.
Bydgoski poseł Lewicy Jan Szopiński złożył w tej sprawie interpelację do Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. Czytamy w niej m.in.: „Z nieznanych przyczyn kolejni ministrowie pomijają pałace młodzieży w rozporządzeniach dotyczących pandemii COVID-19. W rozporządzeniach tych dość szczegółowo są opisane kwestie dotyczące różnych typów szkół, a o pałacach młodzieży nie ma ani słowa. Można wysnuć wniosek, że zapomina się, iż Minister Edukacji i Nauki odpowiada w Polsce za całokształt, a nie tylko za wybrane sfery edukacji narodowej. Nic bowiem nie stało na przeszkodzie w uwzględnieniu w rozporządzeniach Ministra ds. Edukacji przepisów i dyspozycji wobec tych placówek, o ile – oczywiście – Ministerstwo wiedziało, co w nich napisać”.
Poseł kieruje do ministra następujące pytania:
– Jakie są przyczyny pominięcia pałaców młodzieży w rozporządzeniach ministrów właściwych ds. edukacji, regulujących funkcjonowanie jednostek systemu oświaty w czasie pandemii COVID-19?
– Jakie zalecenia, wytyczne, rozporządzenia lub inne dokumenty dające dyrektorom pałaców młodzieży podstawę prawną do podejmowania działań związanych z pandemią COVID-19 zamierza Pan Minister przekazać w najbliższej przyszłości?
– Jakie działania podjęło Ministerstwo Edukacji Narodowej w celu wsparcia pałaców młodzieży w prowadzeniu działalności statutowej w czasie pandemii COVID-19?
Minister Czarnek jeszcze nie odpowiedział na tę interpelację.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS