A A+ A++

— Kto ty jesteś?

— Polak mały.

— Jaki znak twój?

— Orzeł biały.

— Kto ty jesteś?

— Polka mała.

— Jaki znak twój?

— Lilia biała. 

— Gdzie ty mieszkasz?

— Między swemi.

— W jakim kraju?

— W polskiej ziemi.

— Czym ta ziemia?

— Mą Ojczyzną.

— Czym zdobyta?

— Krwią i blizną.

— Czy ją kochasz?

— Kocham szczerze.

— A w co wierzysz?

— W Polskę wierzę. 

— Coś ty dla niej?

— Wdzięczne dziecię.

— Coś jej winien?

— Oddać życie.

„Kto Ty jesteś? Polak mały!” to wiersz nazywany również „Katechizmem polskiego dziecka”. W 1901 r został napisany przez polskiego poetę neoromantycznego Władysława Bełzę. Proste słowa uświadamiają każdemu dziecku kim ono naprawdę jest. Tak naprawdę ważna jest ich narodowość – ich polskość. Słowa te podkreślają, jak ważne jest to, aby zawsze być dumnym z tego, że jest się Polakiem. Wiersz uczy miłości do swojej Ojczyzny, nakazuje w nią zawsze wierzyć i jej ufać, a w razie potrzeby oddać za nią własne życie.

Zespół „Soul Sanok” powstał w 1997 r. i działa przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Monika Brewczak, która aranżuje również większość śpiewanych przez zespół utworów. Od początku istnienia zespół bardzo dużo koncertuje – śpiewając a cappella jak również z zaproszonymi do współpracy instrumentalistami. W swoim repertuarze zespół ma bogaty wybór pieśni dawnych, patriotycznych, religijnych, kolęd, przebojów muzyki poważnej, współczesnej, rozrywkowej, gospel i negro spirituals. Wielokrotnie także oprawiał muzycznie uroczyste Msze Święte. Zespół tworzą uczennice gimnazjów, szkół podstawowych i średnich powiatu sanockiego.

W samo południe w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMyślę, czuję, nie morduję!
Następny artykułSprawdź bezpłatnie światła