A A+ A++

2 Polonya Filmleri Festivali “Vistül” w tym roku odbywa się w dniach 5-8 listopada. 

Festiwal po raz drugi organizowany jest w Kinie Büyülu Fener w centrum Ankary. Na plakatach pojawiły się 3 loga: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (partnerstwo finansowe), Fundacji Wspieram (organizatorzy) oraz Büyülü Fener (solution partner). Wstęp na festiwal jest bezpłatny. 

Budynek Kina Büyülü Fener w Ankarze.

Broszura festiwalu została przygotowana w dwóch językach: polskim i tureckim. Na wstępie możemy przeczytać kilka słów od organizatorów oraz dyrektorów szkół filmowych.

Małgorzata Szlagowska-Skulska (Dyrektor Festiwalu filmów polskich “Wisła”) pozdrowiła widzów i przedstawiła historię festiwalu. Po raz pierwszy festiwal odbył się w moskiewskim kinie “Chudożestwiennyj” w 2008 roku. Wtedy był to jedynie niewielki projekt, jednak w 2019 roku objął zasięgiem 40 miast w 14 państwach na świecie. Obecnie festiwal odbywa się m. in. w Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Kazachstanie, Kirgistanie, Rosji (ponad 20 miastach), Serbii, Tadżykistanie, Uzbekistanie i oczywiście Turcji. Kiedyś niewielki projekt, obecnie największy przegląd polskiego kina na świecie. 

Pojawiło się także kilka słów Prezes Stowarzyszenia Polaków w Ankarze “Pol-Anka”, Małgorzaty Doroty Koloğlu. Opisała ona relacje polsko-tureckie oraz przedstawiła działalność stowarzyszenia, które m. in. prowadzi zajęcia edukacyjne w języku polskim, kultywuje polskie tradycje i święta, wspiera wydarzenia kulturalne.

W dalszej części pojawiają się słowa Dyrektora Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego, Dariusza Wieromiejczyka, który opowiadał o filmach jako łącznikach między ludźmi, wywołujących emocje i zmuszające do dyskusji. Dyrektor Festiwalu Młodzi i Film, Paweł Strojka, bardzo krótko zapewnił, że festiwal nikogo nie pozostawi obojętnym.

image

Plakat 13 edycji Festiwalu Polskich Filmów, źródło: broszura festiwalu.

Planowo miało zostać przedstawionych 5 filmów pełnometrażowych:

Supernova – dramat społeczny, reż. Bartosz Kruhlik, 2019;

Żelazny Most – dramat, reż. Monika Jordan-Młodzianowska, 2019;

Podatek od Miłości – komedia, reż. Bartłomiej Ignaciuk, 2018;

Zgniłe Uszy – dramat, reż. Piotr Dylewski, 2019;

Ostatnia Góra – film dokumentalny, reż. Dariusz Załuski, 2019,

a także 6 krótkometrażowych filmów studentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:

Czarny Charakter – komedia, reż. Kuba Gryżewski, 2019;

Kwiat Jednej Nocy – dramat, reż. Natalia Szada, 2018;

Nauka Latania – dramat, reż. Klaudia Klęska, 2019;

Nigdy Dobrze – dramat, reż. Paweł Powolny, 2019;

Płaczmy – dramat, reż. Tadeusz Kabicz, 2019;

Szeptucha – dramat, reż. Katarzyna Sikorska, 2019.

Niestety z powodów organizacyjnych nie odbyła się projekcja filmu Podatek od Miłości, postanowiono w zamian pokazać po raz drugi film Supernova.

image

Lódzkie Zakłady Kserotechniczne, Kino Büyülü Fener w Ankarze

Już drugi raz uczestniczyłam w festiwalu w Ankarze. Rok temu cieszył się zdecydowanie większym zainteresowaniem, ciężko było dostać darmowe bilety na seanse. Niestety w tym roku ze względu na pandemię, na piątkowej projekcji filmu Żelazny Most, sala była prawie pusta (pojawiło się około 20 osób). W niedzielę na seansie filmów studenckich sytuacja była bardzo podobna.

Jedyna rzecz, która nie przypadła mi do gustu to wybór gatunkowy, zdecydowana większość filmów to dramaty. Obecne czasy są wystarczająco przygnębiające, lepiej gdyby organizatorzy zdecydowali się na wybór filmów o bardziej pozytywnej treści. Mimo tego cieszę się, że nawet w czasach pandemii takie festiwale się odbywają. 

image

Sala kinowa w niedzielę przed projekcją filmów studenckich.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXiaomi stworzyło mały komputer Rubik’s Cube Mini
Następny artykułŻycie po Auschwitz. Wstrząsająca relacja przyrodniej siostry Anne Frank