A A+ A++

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Co roku wybierany jest inny kraj, w którym Kościół przeżywa największe trudności. Poprzednie akcje dedykowane były Pakistanowi, Syrii, Irakowi i Nigerii. Wybierane są państwa, gdzie chrześcijanie są mniejszością lub doświadczają prześladowania ze strony dżihadystów.

W tym roku wsparcie trafi do Republiki Środkowoafrykańskiej, gdzie pracuje 30 polskich misjonarzy, w tym dwóch biskupów. Dramatem tego kraju są jego bogactwa naturalne – złoża diamentu, uranu czy kobaltu, o które zabiegają różne siły doprowadzając do destabilizacji państwa. Wyrazem tego są trwające od 2012 roku rebelie. Obecnie teren nimi ogarnięty – to ponad 80 proc. obszaru kraju.

Na 5 mln obywateli Republiki Środkowoafrykańskiej jest obecnie 600 tys. uchodźców wewnętrznych i ponad 500 tys. uchodźców przebywających w obozach przejściowych w krajach ościennych. Poziom analfabetyzmu wśród młodzieży sięga 70 proc. „Takie osoby stają się łatwym łupem bojówek, które na siłę wcielają później dzieci i młodzież do ugrupowań zbrojnych robiąc z nich często terrorystów. Ludzie są napadani, przepędzani, dochodzi do przemocy” – wyjaśnia bp Mirosław Gucwa, który od prawie 30 lat pracuje jako misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej.  

Serce krwawi, gdy widzę co dzieje się w tym kraju

„Tam gdzie są rebelianci przelewana jest krew, cierpią dzieci, kobiety i mężczyźni. Wiele dzieci wykorzystywanych jest do różnego rodzaju prac, pracują np. przy wydobyciu złota i diamentów na tych terenach, które kontrolowane są przez rebeliantów. Kiedy się o tym słyszy aż serce krwawi – powiedział bp Mirosław Gucwa dla serwisu papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. – Nasza diecezja zajmuje ponad 45 tys. kilometrów kwadratowych, na tym obszarze mamy dwanaście parafii. W czterech z nich w diecezji Bouar są obecni rebelianci i oni kontrolują niektóre partie naszej diecezji i bywa że jeszcze przelewana jest krew. Pomimo tego jednak prowadzimy naszą działalność duszpasterską we wszystkich parafiach.“

Organizatorem Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest sekcja polska papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które pomaga katolikom w 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu, pomoc budowlaną.

Wspierać można wysyłając SMS o treści RATUJE, pod numer 72405. Koszt to 2 zł plus VAT (2,46 zł. brutto) lub wpłacając na konta: ING Bank Śląski o/ Warszawa 31 1050 1025 1000 0022 8674 7759 bądź PKO BP o/ Warszawa 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzołgiści szykują się do wyjazdu na Łotwę [FOTO]
Następny artykułKreml dementuje, że Putin cierpi na chorobę Parkinsona