A A+ A++

Sekret tkwi w wykorzystaniu substancji bazującej na hydrożelu, która wypełnia przestrzeń pomiędzy dwoma taflami szkła. Okno wykonane w ten sposób ma się nadawać przede wszystkim do montażu w biurowcach.

Pozwala jednocześnie regulować transmisję energii słonecznej oraz zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Jak podają naukowcy, jest o 30 proc. bardziej energooszczędne niż dostępne w handlu “energooszczędne” szkło stosowane w oknach.

Pomysł jest nie tylko ciekawy od strony technicznej, ale ma również interesujące implikacje w kontekście klimatu i długofalowych oszczędności. Jak wynika z przytaczanego przez naukowców raportu ONZ, budynki odpowiadają za 40 proc. globalnego zużycia energii, a połowa z niej jest tracona właśnie przez okna.

Stworzenie produktu, który pomógłby ograniczyć to zjawisko, będzie więc korzystne nie tylko dla portfela właściciela budynku – w dłuższej perspektywie wpłynie również korzystanie na klimat.

Jak wykazały testy, opisywane okno wykorzystujące hydrożel w najgorętszej porze dnia w Singapurze nagrzało się tylko do 50 stopni Celsjusza. Klasyczne okno w takich warunkach nagrzewa się natomiast aż do 84 stopni. Naukowcy sprawdzili także, że okno wypełnione hydrożelem o 15 proc. lepiej tłumi hałas niż okna z podwójnymi szybami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak będzie wyglądał VI Pabianicki Rajd, Marsz i Bieg Niepodległości?
Następny artykułWyodrębniono siedem form COVID-19 o łagodnym przebiegu. Nowa obserwacja