W czwartkowe popołudnie, spotkaniem z Tomaszem Duszyńskim, rozpoczął się zapowiadany w naszym portalu cykl wydarzeń „Jesień z kulturą” organizowany przez Ziębickie Centrum Kultury.
Dla mieszkańców ziębickiej gminy było to zapewne pierwsze spotkanie z Autorem, który na co dzień mieszka i tworzy za miedzą – w Strzelinie. Niektórzy z Państwa mogą znać naszego gościa ze Strzelińskiego Festiwalu Literatury, którego jest pomysłodawcą i współorganizatorem. Czwartkowe spotkanie skupione było wokół retro-kryminałów Duszyńskiego.
Głównym tłem wydarzeń pierwszej książki cyklu jest Glatz – dolnośląskie miasteczko, w którym wciąż wybrzmiewa echo niedawno zakończonej wojny. Czytelnicy śledząc losy bohaterów, zwiedzają to niezwykłe miasto i odkrywają jego ponure tajemnice. A tych nie brakuje, szczególnie w pobliskiej twierdzy. Pisarz po mistrzowsku prowadzi nas przez kolejne zbrodnie, obiecując spektakularne zakończenie. Czy jest coś równie interesującego niż poszukiwanie śladów i odkrycie kto stoi za zbrodniami? „Glatz” to prawdziwa gratka dla tych, którzy nie boją się wraz z bohaterami stanąć do swoistej gry z zabójcą.
Duszyński podejmując się pracy nad retro-kryminałem, wziął na swoje barki zadanie o wiele trudniejsze niż napisanie książki. Blisko trzy miesiące trwało przygotowywanie materiałów niezbędnych do pisania. W tym czasie autor zgromadził zdjęcia historycznych zabudowań, przejrzał zasoby Archiwum Państwowego we Wrocławiu i Kamieńcu Ząbkowickim, a także odbył niezliczoną liczbę spotkań z ekspertami m.in z Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Spotkanie z pisarzem było swego rodzaju zaproszeniem do odbycia niesamowitej podróży po – wydawałoby się – dobrze nam znanych terenach. A jednak, ziemia, po której stąpamy skrywa wiele więcej niż mogłoby się nam wydawać. Nawet po wielu latach można zrzucić pył czasu z tych zapomnianych historii. Czasem, jak w przypadku Autora, można nadać im zupełnie nowy, niepowtarzalny charakter.
Pierwsze z jesiennych spotkań, zdaje się tylko potwierdzeniem naszej wcześniejszej tezy, że nic nie wzbogaca ducha bardziej niż literatura. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z Tomaszem Duszyńskim. Kto wie, być może kiedyś Ziębice (Münsterberg) staną się tłem jego opowieści.
-
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu pn. „Henryków 2020 – 750. lat pierwszego zdania w języku polskim” realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.
-
Zachęcamy do śledzenia strony internetowej i facebook’a Ziębickiego Centrum Kultury by być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami kulturalnymi.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS