Lekarze apelują do osób, które pokonały koronawirusa, o oddawanie osocza. Przy jednorazowym pobraniu można uzyskać lek dla trzech chorych.
Ozdrowieńcy przed oddaniem osocza powinni najpierw skontaktować się z centrum krwiodawstwa, żeby upewnić się, że kwalifikują się do tego i ustalić termin. Osoby, które pokonały koronawirusa, mają w swoim organizmie przeciwciała przez około trzy miesiące.
Cała procedura trwa 40 minut, najpierw pobierana jest krew, z której wyodrębniane jest osocze. Za jednym razem można uzyskać około 600 ml osocza, czyli trzy jednostki dla chorych na COVID-19.
– To jest skonstruowane w ten sposób, że następuje rozdział na osocze i krwinki czerwone, krwinki wracają do krwiodawcy – mówi Iwona Czerwińska-Rosa, kierowniczka działu dawców w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
W informacji zamieszczonej na stronie gov.pl/koronawirus wskazano, że jeden dawca może oddać osocze nawet kilka razy – z zachowaniem wymaganych odstępów czasu.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE
Jak działa osocze?
Osocze może zostać pobrane od osób w wieku 18-65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2; po wyzdrowieniu, u których minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji oraz po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi.
Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.
Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem ebola, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) i wirusem ptasiej grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.
TVN24 Kraków / PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS