Placówka na kieleckim Czarnowie jest jedynym miejscem w regionie świętokrzyskim, gdzie oprócz leczenia trombolitycznego, u pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu, wykonywane są zabiegi trombektomii mechanicznej. Operacje realizowane są w ramach pilotażu Ministerstwa Zdrowia.
Liczy się każda minuta
Jak powtarza dr Jacek Antecki, w przypadku jakichkolwiek deficytów neurologicznych należy bezwzględnie, jak najszybciej wezwać karetkę, bądź przyjechać do szpitala, bo tylko w ciągu pierwszych godzin od zachorowania udarowego lekarze mają szansę na leczenie przyczynowe i odwrócenie deficytu, co znacznie poprawia rokowania pacjenta.
– Niestety większość pacjentów przyjeżdża po czasie. Czasami są to przypadki losowe, np. chorują osoby samotne, do których nie ma kto wezwać pogotowia. Inną sytuacją jest, gdy udar wystąpi w nocy, gdy chory śpi, a czas wówczas liczymy od momentu, gdy był po raz ostatni widziany zdrowy. Niestety często jest też tak, że zachorowanie pojawia się na oczach rodziny, ale pacjent nie pozwala wezwać pogotowia, czeka parę godzin aż samo przejdzie, a w między czasie dokonują się nieodwracalne procesy niedokrwienne w mózgu – tłumaczy neurolog.
Tylko połowa Polaków zna objawy udaru mózgu
Neurolog Edyta Brelak, zastępca kierownika Świętokrzyskiego Ce … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS