A A+ A++

Rosja, która odbiera prądu z białoruskiej elektrowni jądrowej, musi szukać nowych dróg importu energii na teren republik nadbałtyckich, po tym jak eksport zablokowała Litwa. Nowym kanałem dystrybucje będzie Łotwa.

Eksport energii elektrycznej z Rosji do krajów bałtyckich zostanie przesunięty z granicy białorusko-litewskiej na granicę rosyjsko-łotewską, ponieważ Litwa zamknęła białoruską granicę dla handlu energią elektryczną, po uruchomieniem białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu – poinformował estoński operator energetyczny Elering.

Umowę o otwarciu granicy rosyjsko-łotewskiej na import rosyjskiej energii elektrycznej operatorzy systemu bałtyckiego podpisali we wrześniu br. Taavi Veskimägi prezes Elering wyjaśnił, że handel na granicy łotewsko-rosyjskiej rozpocznie się 5 listopada (w czwartek). Przekazywana moc będzie prawie o połowę mniejsza niż poprzednio, co oznacza, że republiki nie będą importować prądu z Białorusi.

Elektrownia jądrowa na Białorusi/AFP

„Przepływy energii elektrycznej będą przemieszczać się przez granicę rosyjsko-łotewską, aż do końca 2025 r. Wtedy to systemy energetyczne krajów bałtyckich zostaną zsynchronizowane z częstotliwościami europejskiego systemu elektroenergetycznego. Oprócz zakończenia handlu energią elektryczną z Rosją, ważne jest, aby Estonia ustanowiła opłatę sieciową za energię elektryczną wiosną 2021 z krajów trzecich w celu zmniejszenia nierównej konkurencji ” – dodał menadżer.

Według Elering całkowity koszt synchronizacji systemów energetycznych krajów bałtyckich z Europą Zachodnią przez Polskę wyniesie 1,3-1,5 mld euro. Unia Europejska wsparła inwestycję w maksymalnej wysokości 75 proc. We wtorek Białoruś ogłosiła rozpoczęcie eksploatacji elektrowni atomowej przy litewskiej granicy. Zgodnie z obowiązującą na Litwie ustawą o ochronie przed niebezpiecznymi elektrowniami jądrowymi, litewski operator systemu Litgrid natychmia … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJesteś z osiedla A? Zgłoś się do Muzeum Miejskiego
Następny artykułWłoska Izba Deputowanych uchwaliła ustawę o homotransfobii