A A+ A++

Nastąpiła zmiana terminu wernisażu wystawy Henryka Hernanta w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Pierwotnie otwarcie miało odbyć się w niedzielę, ale ze względu na obostrzenia odbędzie się jutro 11.00. To wystawa poświęcona lokalnemu rzeźbiarzowi, kolekcjonerowi, autorowi ikon i kapliczek przydrożnych.

Henryk Hernant jest bardzo utalentowanym rzeźbiarzem i artystą, ponieważ twórczość pana Hernanta nie ogranicza się tylko do samej rzeźby – mówi Tomasz Spychała, etnograf z Muzeum Ziemi Wieluńskiej. – Oczywiście, w rzeźbie jest mistrzem, bo jego rozwój artystyczny od lat 70-tych, gdzie tworzył pierwsze prace, do czasów współczesnych jest niesamowity, ale w ostatnich latach ukończył szkołę, kurs pisania ikon. Na wystawie będzie można zobaczyć kilka ikon, które wyszły spod ręki pana Henryka Hernanta. Jest niesamowitym rysownikiem, osobą, która uwielbia kolekcjonować wszystko, co jest związane z Wieluniem, z Ziemią Wieluńską, z jego rodzinnym Wierzchlasem, więc ta jego pasja kolekcjonerska też jest pokazana. Jest autorem kilkunastu ekslibrisów dla wielu osób. Postać niesamowicie utalentowana artystycznie.

 
Wystawa odbędzie się w reżimie sanitarnym. Niestety, ze względu na kolejne obostrzenia od soboty Muzeum Ziemi Wieluńskiej będzie zamknięte, ale prace będzie można obejrzeć na wystawie online.

Sądzimy, że uda się tę wystawę przedłużyć, jak obostrzenia zostaną ściągnięte, aby każdy z nas mógł podziwiać ten kunszt artystyczny. Oczywiście przygotujemy i będzie umieszczona wystawa online na stronie internetowej Muzeum, ale ja wiem, że nie ma to jak obcowanie bezpośrednie z eksponatem, z zabytkiem. Dlatego tym bardziej zapraszam, kiedy już będzie można przyjść i podziwiać artyzm pana Henryka Hernanta – mówi Tomasz Spychała.

Wystawa zatytułowana „Pasja drogą życia” jest ukoronowaniem 55-lecia twórczości artystycznej Henryka Hernanta. W lutym w Wierzchlesie odbył się benefis artystyczny twórcy. Pisaliśmy o tym tutaj.

Obchodzący w tym roku jubileusz 55-lecia działalności artystycznej Henryk Hernant urodził się 24 marca 1950 r. w rodzinie z tradycjami pracy w drewnie – stolarzami byli jego dziadek oraz pradziadek. Pierwsze szlify w fachu zdobywał pod okiem dziadka w stolarni, jednak bardzo wcześnie obudziła się w nim dusza artysty. Zainspirowany ilustracjami zabytków sakralnej sztuki ludowej, zamieszczanymi w czasopiśmie „Chłopskie drogi”, w wieku 14 lat wykonał swoją pierwszą samodzielną rzeźbę. Dziś jest uznanym twórcą ludowym, rytownikiem oraz kolekcjonerem ekslibrisów, autorem kapliczek przydrożnych, pisarzem ikon sakralnych, wystawiającym swoje prace w Polsce i za granicą (wystawa we Francji), nagrodzonym m.in. nagrodą oraz wyróżnieniem w dziedzinie rzeźby „Tradycje – 2000″, I miejscem w konkursie rzeźbiarskim „Zauroczeni rzeźbą – żywa kultura ludowa mieszkańców ziemi wieluńskiej na 735-lecie Wielunia”, organizowanym przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w 2018 r. Dla zachowania tradycji ziemi wieluńskiej Henryk Hernant prowadzi warsztaty rzeźbiarskie dla młodzieży we współpracy z Lokalną Grupą Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, Urzędem Gminy Wierzchlas, Wieluńskim Domem Kultury oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Służy także lokalnej społeczności jako strażak i kronikarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzchlesie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwiece zapachowe mogą być szkodliwe dla zdrowia. Sprawdź, których powinieneś unikać
Następny artykułSpowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia – był nietrzeźwy