W tym roku lepiej nie szykować się na hucznego sylwestra z wieloma znajomymi i przyjaciółmi – podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas sesji Q&A na Facebooku. Apelował też, by nie uczestniczyć w targach bożonarodzeniowych organizowanych w grudniu.
Podczas sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku premier został zapytany, czy rząd odwoła sylwestra “za pięć dwunasta, czy da trochę więcej czasu”. Premier zauważył, że autorka pytania w podtekście miała na myśli kwestię zamknięcia cmentarzy. Decyzja o zamknięciu cmentarzy od soboty 31 października została ogłoszona na popołudniowej konferencji w piątek 30 października.
“Rzeczywiście, ta decyzja zapadła późno, ale gdyby dwa, trzy, czy cztery dni wcześniej została ogłoszona, to nie trzeba było jakichś wybitnych ekspertów, żeby się domyślić, że ogromna większość ludzi ruszy na cmentarze dokładnie w tych dniach poprzedzających dzień, od którego cmentarze miałyby być zamknięte” – mówił Morawiecki. “W związku tym ze względu na bardzo dużą liczbę niewiadomych i podejmowanie decyzji o niepewne informacje ta decyzja zapadła właśnie wtedy” – dodał.
Szef rządu podkreślił, że w tym roku “lepiej nie szykować się na hucznego sylwestra z wieloma znajomymi i przyjaciółmi”. Apelował też, by nie uczestniczyć w targach bożonarodzeniowych organizowanych w grudniu. Morawiecki został także zapytany przez internautkę, czy rząd “zabierze nam kolejne święta”. “Ostatnią rzeczą, jaką chcielibyśmy robić to zabieranie świąt. Ale proszę popatrzeć na to z takiej perspektywy: Covid zabiera życie ludziom, starszym głównie, rodzicom, dziadkom. Trzeba o nich zadbać” – zaznaczył premier, dodając, że seniorzy potrzebują dziś zachowania dystansu.
FRANCJA
We Francji zanotowano w ciągu ostatniej doby 40 558 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – podało w środę ministerstwo zdrowia. Łącznie od początku epidemii w kraju SARS-CoV-2 zainfekowanych zostało 1 543 321 osób.
Wtorkowy bilans mówił o 36 330 nowych zakażeniach, a poniedziałkowy – o rekordowej liczbie 52 518 infekcji. Władze resortu zdrowia poinformowały, że podane w środę informacje o nowych zakażeniach są zaniżone z powodu problemów w zbieraniu danych. Ministerstwo powiadomiło również, że od początku epidemii z powodu koronawirusa we Francji zmarły 38 674 osoby; dzień wcześniej bilans ten wynosił 38 289.
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski w sesji Q&A – odpowiadają na pytania Internautów:
WŁOCHY
352 osoby z Covid-19 zmarły ostatniej doby we Włoszech, potwierdzono 30 550 nowych przypadków koronawirusa – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Liczba nowych zakażeń jest o 2 tysiące wyższa od bilansu dobowego z wtorku. Wykonano 211 tysięcy testów. Liczba testów była wyższa o 30 tysięcy niż we wtorek. 14 procent badań ostatniej doby dało wynik pozytywny.
Na konferencji prasowej w ministerstwie zdrowia zwrócono uwagę, że można mówić o pewnej stabilizacji liczby zgonów i dalszych zakażeń SARS-CoV-2. Eksperci zastrzegli jednak, że nie wiadomo jeszcze, czy jest to rezultat wprowadzonych ostatnio obostrzeń. Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 39 764. Koronawirusa wykryto dotychczas u 790 tysięcy mieszkańców Włoch, z których wyzdrowiało dotąd 307 tysięcy. Obecnie zakażonych jest co najmniej 443 tys. osób. Liczna hospitalizowanych pacjentów wzrosła w ciągu dnia o tysiąc do 22 tysięcy. Na oddziałach intensywnej terapii przybyło 67 najciężej chorych. Ich liczba zbliża się do 2300. Najwięcej nowych przypadków nadal rejestruje się w Lombardii. W środę władze regionalne poinformowały o ponad 7700 następnych zakażonych. W stołecznym regionie Lacjum potwierdzono ponad 2400 nowych przypadków. Szef krajowego Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro oświadczył, że we Włoszech doszło do eskalacji pandemii, a koronawirus krąży wszędzie.
WIELKA BRYTANIA
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 492 zgony z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 19 maja, oraz wykryto 25 177 zakażeń koronawirusem – podał w środę po południu brytyjski rząd. Liczba zgonów jest wyższa o prawie sto niż bilans z poprzedniego dnia. To też pierwszy przypadek w czasie drugiej fali epidemii, by przekroczyła ona 400.
W całym kraju łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 1 099 059, co jest dziewiątym najwyższym wynikiem na świecie i czwartym w Europie – za Rosją, Francją i Hiszpanią. Najprawdopodobniej jednak w czwartek Wielka Brytania wyprzedzi znajdującą się na ósmym miejscu na świecie Kolumbię.
– Przed nami arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana; dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne; chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
Na konferencji prasowej szef rządu podkreślał, że druga fala epidemii może być znacznie groźniejsza i dla Polski, i innych krajów niż przypuszczano wcześniej, a zdaniem ekspertów perspektywy dot. epidemii są nieznane. “Zdaje się, że listopad będzie jednym z najtrudniejszych miesięcy, najtrudniejszych momentów w czasie pandemii, przed nami zatem arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne; chronimy tym samym służbę zdrowia, chronimy też obywateli, chronimy ludzi przed tragicznymi konsekwencjami pandemii” – powiedział. “Dziś blisko 25 tys. przypadków (zakażeń koronawirusem w kraju) to za dużo, by mówić o jakiejkolwiek stabilizacji. Dlatego restrykcje są potrzebne” – podkreślił szef rządu.
Dostęp do aktualnych danych o wolnych łóżkach jest kluczowy dla koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg karetek covidowych, którzy muszą przekazać pacjenta zakażonego koronawirusem do najbliższego szpitala. W monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych, placówki wspomogą żołnierze WOT – informuje NFZ.
„Od 4 listopada żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą wspierać szpitale zajmujące się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem w aktualizacji danych o wolnych łóżkach. Monitoring będzie całodobowy. Zbiorcze statystyki będą aktualizowane 7 dni w tygodniu, co 3-4 godziny” – przekazała PAP w środę rzeczniczka Funduszu Sylwia Wądrzyk.
Jak wyjaśniła, dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy następnie przekazują informacje o wolnych łóżkach w szpitalach do załóg karetek covidowych. Rzeczniczka podała, że sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki systemowi informatycznemu, udostępnionego przez Centrum e-Zdrowia.
Przeszkoleniem żołnierzy WOT z obsługi systemu zajmą się Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Pracownicy Funduszu – jak zapewnia jego rzeczniczka – będą też pomagać żołnierzom w kontaktach z placówkami i służyć pełnym wsparciem. „Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w uzupełnianiu i monitorowaniu dostępności łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 stanowi istotne wsparcie. Od jakości i aktualności gromadzonych przez szpitale danych zależy to, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc” – wskazuje p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.
Dane MZ mówią, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowane jest obecnie 27 tys. 143 łóżka. Resort przekazał w środę, że w szpitalach przebywa 18 tys. 654 osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. W skali kraju, dla pacjentów z COVID-19, wolne pozostaje więc 8489 łóżek.
Mamy 24 692 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw:
– wielkopolskiego (3952),
– mazowieckiego (2797),
– dolnośląskiego (2324),
– małopolskiego (2245),
– śląskiego (2165),
– łódzkiego (1766),
– lubelskiego (1543),
– kujawsko-pomorskiego (1429),
– pomorskiego (1352),
– podkarpackiego (1280),
– świętokrzyskiego (767),
– zachodniopomorskiego (747),
– opolskiego (644),
– podlaskiego (625),
– warmińsko-mazurskiego (622),
– lubuskiego (434).
Z powodu COVID-19 zmarło 57 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 316 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem: 439 539/6 475 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Dzienny raport o koronawirusie w Polsce:
– 18 654 zajęte łóżka (w ciągu doby +494, z czego +104 w Małopolsce)
– 1 625 zajęte respiratory (w ciągu doby +75, z czego w Małopolsce +17)
– 408 121 osób na kwrantannie (-13 461)
MAŁOPOLSKA
W ciągu doby w Małopolsce przybyły 104 zajęte łóżka (dobę wcześniej 65), łącznie obecnie hospitalizowanych jest 2535 pacjentów. Przybyło także 17 osób, które przebywają pod respiratorami (dobę wcześniej 22). Łącznie do respiratorów podpięte jest obecnie 256 osób w Małopolsce.
UKRAINA
Na Ukrainie we wtorek odnotowano najwyższą od początku epidemii liczbę zakażeń koronawirusem – 9524. 199 osób zmarło, 7536 wyzdrowiało, a 1514 hospitalizowano – przekazał w środę ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Minister nie wykluczył wprowadzenia weekendowego lockdownu. We wtorek najwięcej infekcji wykryto w Kijowie (856) i w obwodzie charkowskim (850), a przeprowadzono ponad 72 tys. testów, w tym ok. 42 tys. metodą PCR. P
oprzednio najwyższą dobową liczbę infekcji odnotowano dzień wcześniej i było to 8899 przypadków. Stepanow tego dnia ostrzegł przed “katastrofą”. Po południu ukraińskie media podały, powołując się na źródła, że od przyszłego tygodnia w kraju mogą zostać zaostrzone środki przeciwepidemiczne. Źródła w rządzie i biurze prezydenta przekazały Ukraińskiej Prawdzie, że rozpatrywane są różne warianty ograniczeń, w tym wprowadzenie godziny policyjnej czy lockdownu w weekendy. W środę minister ochrony zdrowia w porannym programie stacji 1+1 nie wykluczył wprowadzenia lockdownu weekendowego. “Nie wykluczam, że zaproponujemy kwarantannę +dnia wolnego+ – kiedy ostrzejsze restrykcje będą obowiązywać w weekend. Robimy to, by rozerwać łańcuch przenoszenia chorób” – oznajmił. Zaproponował, by w weekendy zamknięta była większość sklepów, a restauracje obsługiwały klientów tylko na wynos. Zaznaczył, że nie będzie rekomendować wprowadzenia godziny policyjnej. Ogółem od początku epidemii infekcję potwierdzono na Ukrainie u 420 617 osób, zmarło 7731 chorych, a wyzdrowiało – 176 404. Liczba aktywnych zakażeń wynosi 236 482. Przeprowadzono ponad 3,3 mln testów. Do końca roku na Ukrainie obowiązuje tzw. kwarantanna adaptacyjna, która polega na dostosowywaniu ograniczeń do sytuacji epidemicznej w danej jednostce administracyjnej.
WIELKA BRYTANIA
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dobry zarejestrowano 397 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 27 maja, oraz wykryto 20 018 zakażeń koronawirusem – podał we wtorek wieczorem brytyjski rząd. Liczba zgonów jest prawie trzykrotnie wyższa niż poprzedniego dnia, co jednak nie jest dużym zaskoczeniem, bo bilanse podawane we wtorki – gdy uzupełnianie są statystyki z minionego weekendu – zazwyczaj są najwyższe w tygodniu.
W porównaniu z poprzednim wtorkiem liczba zmarłych wzrosła o 30. Jest to czwarty przypadek w czasie drugiej fali epidemii, by dobowa liczba zgonów przekraczała 300, ale niepokojącym jest fakt, że wszystkie cztery zanotowano na przestrzeni ostatnich ośmiu dni. Zwraca uwagę to, że aż 359 spośród 397 nowych zgonów miało miejsce w Anglii, co również jest najwyższym bilansem od 27 maja. W całym kraju dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie 47 250, z czego 41 748 osób zmarło w Anglii, 2877 – w Szkocji, 1895 – w Walii, a 730 – w Irlandii Północnej. Te statystyki obejmują zgony, które nastąpiły w ciągu 28 dni od potwierdzenia testem obecności SARS-CoV-2. Natomiast liczba przypadków, w których w akcie zgonu wpisano koronawirusa jako prawdopodobny czynnik decydujący o śmierci, nawet jeśli nie został przeprowadzony test, wynosi – według zaktualizowanej we wtorek statystyki – 60 051. Niezależnie od zastosowanej metodologii pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie – za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem. Liczba nowych zakażeń jest wprawdzie wyższa o 1068 od bilansu podanego w poniedziałek, ale tempo ich wzrostu wydaje się od kilku dni przyhamowywać. Wtorkowy bilans jest niższy od rekordu z 21 października o 6670. Najnowsze statystyki sugerują, że epidemia nieco spowalnia w Irlandii Północnej, gdzie wykryto 570 nowych zakażeń i w Szkocji (999), natomiast te z Anglii (17 330) i Walii (1119) nie są ani bliskie rekordowych, ani nie wskazują trendu spadkowego. W całym kraju łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 1 073 882, co jest dziewiątym najwyższym wynikiem na świecie i czwartym w Europie – za Rosją, Francją i Hiszpanią. W ciągu ostatniej doby wykonano zaledwie niespełna 208 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, co jest najniższym wynikiem od półtora miesiąca, natomiast od początku epidemii – już 32 mln. Obecne możliwości brytyjskich laboratoriów to 521 tys. testów na dobę. Bilans nowych zgonów obejmuje wszystkie te, które zarejestrowano między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek i które nastąpiły w ciągu 28 dni od potwierdzenia testem obecności SARS-CoV-2, a bilans testów i zakażeń dotyczy 24 godzin między godz. 9 w poniedziałek a godz. 9 we wtorek. Według danych z poniedziałku, które nie uwzględniają Irlandii Północnej, w szpitalach przebywało 11 907 chorych na Covid-19, co oznacza wzrost o 828 w stosunku do poprzedniego dnia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS