Mysłowiczanie ich doskonale znają, choćby z cyklu Teatralna Niedziela czy plenerowych spektakli na mysłowickim rynku. Teatr Żelazny zaskarbił sobie sympatię nie tylko ze względu na świetne sztuki, ale i humor, który serwuje swoim widzom. Niestety dzisiaj, ze względu na stan epidemiologiczny, teatr walczy o przetrwanie i prosi o pomoc.
Teatr Żelazny w budynku dawnego dworca w Katowicach-Piotrowicach od lat prowadzi aktorskie małżeństwo: Marta Marzęcka-Wiśniewska i Piotr Wiśniewski. Pierwszy cios właściciele odczuli wiosną. Z powodu epidemii koronawirusa teatr niemal z dnia na dzień został zamknięty. Jego założyciele postanowili się nie poddawać… zmieniając branżę. Sytuację uratował ich nowy warzywniak Twoja Nać, w którym zatrudnili aktorów sprzedających towar i dowożących go do klientów. Dla ekipy teatru był to nie tylko sposób, aby przetrwać, ale także forma kontaktu z dotychczasowymi widzami.
Niestety trudna sytuacja powtórzyła się jesienią. W związku z ograniczeniem widowni na spektaklach do 25%, placówce grozi całkowite zamknięcie.
– Robimy wszystko, by nadal grać, jednak obostrzenia związane z liczbą sprzedawanych miejsc na widowni są zbyt niskie. Jak wiecie, zawsze działaliśmy tak, by teatr był niezależny, także finansowo. Utrzymywaliśmy się z własnych wpływów, a ponieważ jest to rzadkość w świecie teatralnym, było powodem do dumy. Wspólnie zbudowaliśmy jedno z najciekawszych miejsc kulturalnych na Śląsku. Nie dajmy mu umrzeć – apelują właściciele.
Dlatego też właściciele teatru zwracają się do swoich widzów o pomoc. Proponują im zostanie patronami Teatru Żelaznego za pośrednictwem platformy Patronite. Na czym polega wsparcie?
Patronite to platforma crowfoundingowa, która pozwala wspierać wybrany cel. Tu celem jest pomoc w utrzymaniu teatru przy życiu, dzięki regularnym wpłatom, już od 10 zł miesięcznie. Sami decydujecie, jaką regularną kwotą chcecie wesprzeć teatr. Co więcej, w zależności od wybranej kwoty możecie liczyć na konkretne profity z bycia patronem. Link do profilu Teatru Żelaznego znajdziecie tu. Co ważne, w każdej chwili możecie zrezygnować z subskrypcji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS