2020-11-04 10:10
publikacja
2020-11-04 10:10
Banki udzielają o ponad jedną trzecią mniej kredytów gotówkowych niż przed rokiem. Skala spadków okazała się nieporównywalnie większa wobec sytuacji z końca 2008 roku – wynika z analizy ZBP.
– W przypadku kredytów konsumpcyjnych wzrost liczby udzielonych kredytów pomiędzy 2018 i 2019 rokiem był co prawda niewielki, zaledwie +0,2 proc. Za to w ujęciu wartościowym zanotowano już wzrost blisko 6-procentowy (5,6 proc.) – czytamy w raporcie “Covid-19, banki i technologia – w jaki sposób pandemia wpłynęła na sytuację w sektorze bankowym” przygotowanym przez Związek Banków Polskich.
Dynamika sprzedaży kredytów gotówkowych miesiąc do miesiąca w ujęciu wartościowym utrzymywała się na dodatnim poziomie do końca ubiegłego roku. Tylko w październiku i listopadzie 2019 r. wskaźnik przyjął ujemną wartość.
– Grudzień ubiegłego roku był ostatnim dobrym miesiącem dla polskiego sektora bankowego. Choć w Polsce w styczniu i lutym nie odnotowano żadnego potwierdzonego przypadku Covid -19, to na rynku kredytowym nastąpiła wyraźna zmiana trendu (…) w segmencie kart kredytowych – spadek o ponad 10 procent (-11,7 proc.), limitów kredytowych (-6,0 proc.), kredytów konsumpcyjnych (-1,3 proc.). Niestety, prawdziwe spadki miały dopiero nastąpić. Ich skala okaże się nieporównywalnie większa wobec sytuacji z końca 2008 roku i skutków kryzysu na międzynarodowych rynkach finansowych. Tamten czas przeszliśmy względnie suchą stopą. Konsekwencje epidemii koronawirusa dla zachowań konsumentów i wyników w sektorze bankowym nie mają precedensu – czytamy w raporcie.
W porównaniu z marcem ubiegłego roku w 2020 r. banki udzieliły o 24,9 proc. mniej kredytów konsumenckich. Obniżka dotyczyła również przyznawania kart kredytowych (-50,1 proc.) oraz limitów kredytowych (-39,2 proc.). Głębokie spadki nadeszły w kwietniu, po miesiącu od ogłoszenia pandemii COVID-19. W stosunku do ubiegłego roku banki udzieliły w ujęciu liczbowym blisko o połowę mniej kredytów konsumpcyjnych (-48 proc.). Przyznano mniej limitów kredytowych (-68 proc.) oraz kart (-67,3 proc.), wynika z danych ZBP.
Banki udzieliły o ponad 30 proc. mniej kredytów
“Banki zaostrzały politykę kredytową. RPP obniżała stopy. W kolejnych miesiącach nadal odnotowywane były spadki. Okres wakacyjny, rozluźnienie obostrzeń, wreszcie rekordowo niskie stopy procentowe NBP nadal nie przynosiły ożywiania na rynku kredytowym” – przypomina ZBP. W pierwszych miesiącach pandemii COVID-19 niektóre banki nie udzielały kredytów klientom, których źródłem finansowania są dochody z umów cywilnoprawnych oraz działalności gospodarczej z branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, usług kosmetycznych i fryzjerskich.
W sierpniu tego roku w porównaniu z sierpniem 2019 r. “banki nadal udzieliły dużo mniej kredytów zarówno w ujęciu wartościowym, jak i liczbowym. W ujęciu liczbowym banki przyznały o 41,5 proc. mniej kart kredytowych, udzieliły o 30,1 proc. mniej kredytów gotówkowych. Pozytywny wyjątek stanowiły kredyty ratalne, których udzielono o 9,7 proc. więcej niż rok temu w sierpniu”, czytamy w raporice.
W październiku tego roku wciąż nie każdy bank udziela kredytów gotówkowych dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w sektorze turystycznym oraz gastronomicznym – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bankier.pl. Pożyczek dla tej branży udziela więcej instytucji niż w maju tego roku.
DF
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS