W Stanach Zjednoczonych wymiar sprawiedliwości informuje o kolejnych zatrzymaniach w sprawie defraudacji środków pomocowych. Według raportu Small Business Administration – rządowej agencji zajmującej się wspieraniem małych i średnich firm obsługującej programy pomocowe – w niepowołane ręce trafić mogło nawet 78 mld dol. Według danych instytucji ok. 58 mld dol. zostało wypłaconych firmom korzystającym z powtarzających się kont bankowych, adresów fizycznych bądź e-mailowych. A to nie wszystko – zgodnie z raportem SBA dodatkowe 13 mld dol. wypłacono na inne niż potwierdzone konta firm, a 1,1 mld dol. pożyczek i dotacji kryzysowych trafiło do przedsiębiorstw, które choć działały legalnie, to nie spełniały kryteriów.
Jak przyznał generalny inspektor organizacji Hannibal Ward, niedbałość przy rozpatrywaniu wniosków wynikała z ich ogromnej liczby: do 10 kwietnia blisko 4,5 mln.
Jak przestępcy działają w praktyce? Pod koniec października na Florydzie zatrzymany został fikcyjny przedsiębiorca, który otrzymał blisko 2 mln dol. przyznanych w ramach programu ochrony płatności. Zgodnie z założeniami miało mu to pomóc w zapłacie wynagrodzeń, odsetek od kredytów hipotecznych czy opłat związanych z najmem. Firma, którą wykazał w swoim oświadczeniu, nigdy jednak nie istniała, a podający się za właściciela nie miał udokumentowanej wypłaty wynagrodzeń ani w 2020 r., ani rok wcześniej. Kiedy pieniądze wpłynęły na „fimowe” konto, natychmiast przelał je na inne, potem wypłacił 100 tys. dol. w gotówce, a także kupił nowe mercedesa i forda F-250 o łącznej wartości ponad 170 tys. dol. Teraz grozi mu nawet 40 lat więzienia.
zobacz także:
A i tak nie jest rekordzistą – inny oskarżony o oszustwo, z tego samego stanu, dostał prawie 4 mln dol. Choć, przynamniej formalnie, posiadał on kilka firm, to środki ze wsparcia zamiast przeznaczyć na nie, wydał na biżuterię, ubrania, wizyty w kurortach Miami Beach i randki. Zakupił też lamborghini warte ponad 300 tys. dol.
Inną metodą jest wyrabianie na tzw. słupy kart debetowych, aby otrzymać na nie świadczenia dla osób, które straciły pracę na skutek pandemii. Oskarżono o to rapera Nuke’a Bizzle’a, który na swoim teledysku do utworu „EDD” (skrót od Departament Rozwoju Zatrudnienia … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS