Ostatnio firmy zajmujące się paliwami kopalnymi wykorzystały ECT, aby pozwać słoweński rząd w sprawie ochrony środowiska i zakwestionować plan odchodzenia od węgla holenderskiego rządu. Firmy argumentowały, że polityka zielonego rządu niesprawiedliwie szkodzi wartości ich aktywów.
Według think tanku Open Exp, podobne przypadki mogą kosztować podatników na całym świecie do 1,3 biliona euro do 2050 r. , na podstawie wartości aktywów paliw kopalnych chronionych traktatem. Niewiele mniej niż połowa tych kosztów spadłaby na UE.
UE naciska na zieloną reformę traktatu, ale wszystkie 53 kraje ECT muszą być na pokładzie, aby wprowadzić zmiany, a Japonia i kraje Azji Środkowej zablokowały reformy – podkreśla climatechangenews.com.
Przemawiając w poniedziałek , europejska komisarz ds. energii Kadri Simon powiedziała, że „zazielenianie” jest „w samym sercu procesu modernizacji ECT”.
Ujawniona propozycja Komisji Europejskiej dotycząca reformy ECT proponuje usunięcie węgla, ropy i gazu z inwestycji energetycznych chronionych traktatem. Jeśli zostanie zatwierdzona, ta zmiana reguły wejdzie w życie za dziesięć lat, a inwestycje dokonane w międzyczasie nie będą chronione.
Propozycja KE mówi, że inwestycje w gaz dokonane przed 2030 r. powinny być chronione, jeśli emitują mniej niż określoną ilość CO2, a ich instalacje i infrastruktura umożliwiają wykorzystanie gazów niskoemisyjnych i odnawialnych. KE dodaje, że inwestycje w konwersję węgla na gaz lub gazociągi, które mogą przenosić gazy niskoemisyjne i odnawialne, powinny być chronione do 2040 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS