A A+ A++

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

O. Sorge był znanym w całym Kościele teologiem i politologiem. Przez osiem lat kierował periodykiem „La Civiltà Cattolica”. Następnie został przeniesiony do Palermo, gdzie przez wiele lat był szefem Instytutu Formacji Politycznej Pedro Arrupe. Wspólnie ze swoim współbratem Ennio Pintacudą wspierał inspirowany chrześcijaństwem ruch polityczny „Miasto dla Człowieka” (Città per l’uomo) i przyczynił się do prawdziwej „wiosny” w Palermo, która rozkwitła wieloma inicjatywami politycznymi i społecznymi, służącymi promocji kultury legalności i uczciwości przeciwstawiającej się tej mafijnej.

O. Sorge wyróżnił się także współpracą przy powstaniu Listu apostolskiego papieża Pawła VI Octogesima adveniens z 14 maja 1971 roku na temat roli chrześcijan i Kościołów lokalnych w dziedzinie polityki, społeczeństwa i gospodarki. W roku 1997 przeniósł się do Mediolanu, gdzie był redaktorem czasopism: „Popoli” oraz „Aggiornamenti sociali”. Był autorem licznych publikacji na temat nauki społecznej Kościoła oraz zaangażowania chrześcijan w politykę. Ojca Bartolomeo Sorge wspomina jego współbrat, obecny szef pisma „Aggiornamenti sociali” o. Giacomo Costa.

„Z pewnością jego wkład – jak mówi książka, której był autorem «Opuszczając mury świątyni» – przeszedł do Kościoła. Papież Franciszek określa jego rolę jako wychodzącego, Kościoła, który ma odwagę, ma spojrzenie zdolne wejść w serce życia społecznego i politycznego, aby pokazać, nie w sposób ideologiczny, że wiara może zapłodnić, może pomóc Kościołowi wzrastać – podkreślił o. Costa. Czynił to, gdy był w «Civiltà Cattolica», a następnie, przede wszystkim, nie zapominajmy o okresie istnienia «Instytutu Arrupe» w Palermo, gdzie zobowiązanie to było jeszcze bardziej odczuwalne, biorąc pod uwagę ryzyko związane z jego sprzeciwem wobec mafii. Często mówił o specjalnym nadzorze, jaki musiał mieć w tym okresie. Następnie, tutaj w Mediolanie, prowadząc działalność w «Aggiornamenti sociali», kontynuował swoje zaangażowanie, aby wiara weszła w dynamikę społeczeństwa właśnie w taki sposób, aby nie była afirmacją tożsamości «przeciw», Kościoła «przeciw», ale Kościoła, który potrafi wnosić ferment do życia.“

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolska: Zakażeń koronawirusem mniej
Następny artykułBoiska, place zabaw, świetlice – zasady korzystania