A A+ A++

Umorzenie subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju w dwóch dowolnych miesiącach, rekompensaty za okres ograniczenia działalności, zawieszenie spłat kredytów i dofinansowanie wynagrodzeń – to postulaty przedstawicieli branż związanych z turystyką, wyszczególnione w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Zaproponowane dotąd rozwiązania, na przykład zwolnienie ze składek ZUS za listopad, absolutnie nie przystają do wyzwań ekonomicznych, przed jakimi stoją prawie trzy miliony pracowników branż hotelarskiej, spotkań i wydarzeń, transportowej, gastronomicznej i fitness – piszą Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej i Polska Federacja Fitness w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

CZYTAJ TEŻ: Przemysł spotkań: Jesteśmy w dramatycznej sytuacji, oczekujemy pomocy

Domagają się między innymi całkowitego umorzenia subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju w dwóch dowolnych miesiącach i dodatkowego naboru wniosków o nie, rekompensat za okres ograniczenia działalności, zawieszenia spłat kredytów hipotecznych i rat leasingowych oraz dofinansowania wynagrodzeń.

ZOBACZ TAKŻE: SOIT: Turystyka biznesowa nie zarabia, potrzebna dalsza pomoc  

Treść pisma publikujemy poniżej, w całości i bez zmian.

Silniejsi razem – propozycje sektorowych form pomocy

2.11.2020 r. przedstawiciele branż: wydarzeń i spotkań, fitness, gastronomicznej
i hotelarskiej, których działalność została ograniczona w związku z pandemią SARS-CoV-2,  wystosowali do Premiera RP Mateusza Morawieckiego, a także szefów najważniejszych resortów w Polsce pismo zawierające kluczowe postulaty dotyczące opracowania sektorowych form pomocy.

Przedstawiciele branż, które ze względu na obostrzenia państwowe nie są w stanie dalej ekonomicznie funkcjonować, przygotowali pakiet kompleksowych rozwiązań, które pozwolą na wsparcie, ale przede wszystkim na umożliwienie dalszej egzystencji takich gałęzi polskiej gospodarki, jak m.in.:

  • fitness,
  • hotelarstwo,
  • gastronomia,
  • transport autokarowy,
  • branży spotkań i wydarzeń (tzw. eventy, w tym m.in.: konferencje/targi/kongresy/turystyka biznesowa czy wydarzenia artystyczno-rozrywkowe, jak np. koncerty/festiwale muzyczne oraz firmy z zaplecza technicznego wydarzeń, targów, imprez rozrywkowo-artystycznych).

Przygotowane postulaty mają znaczenie strategiczne, bowiem sytuacja zamkniętych sektorów gospodarki, w związku z rozwijającą się dynamicznie pandemią pogarsza się z dnia na dzień, stawiając branże wydarzeń i spotkań, fitness, gastronomiczną i hotelarską na krawędzi dalszego przetrwania.

Zaproponowane do tej pory rozwiązania, jak np. zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 r., absolutnie nie przystają do wyzwań ekonomicznych, przed jakimi staje prawie 3 miliony pracowników (hotele, fitness, gastronomia, transport, branża wydarzeń i spotkań).

UMORZENIE W 100% SUBWENCJI PFR DLA FIRM Z SEKTORA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI.

  • Proponujemy zatem umorzenie subwencji PFR dla przedsiębiorstw z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych dwóch miesiącach, od lipca 2020 r. do zakończenia stanu epidemicznego.

DODATKOWY NABÓR SUBWENCJI PFR DLA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI.

  • Możliwość ponownego naboru wniosków do PFR dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku
    o minimum 50%, w dowolnych 4 miesiącach, od lipca 2020 do zakończenia stanu epidemicznego, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników.

REKOMPENSATY ZA OKRES OGRANICZENIA DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW.

  • Dofinansowanie działalności w wysokości 50% przychodów odpowiadających analogicznemu okresowi z 2019 r., przez czas trwania ograniczenia działalności danej branży.

KREDYTY/LEASINGI.

  • Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych/rat leasingowych dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek dochodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych dwóch miesiącach, od września 2020 r. .

DOFINANSOWANIE KOSZTÓW PRACY.

  • Dofinansowanie do obniżonego wynagrodzenia do 80% etatu, w wysokości 40% pierwotnego wynagrodzenia.
  • Dofinansowanie przestojowego w przypadku obniżenia wynagrodzenia o 50%,
    w kwocie minimalnego wynagrodzenia (w okresie od października 2020 r. do marca
  • 2021 r.) lub przez okres zamknięcia branży + 1 miesiąc na ponowny “rozruch” przedsiębiorstwa.
  • Abolicja składek ZUS oraz postojowe (w tym dot. umów cywilnoprawnych) w okresie od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorstw z naszych branż (w tym włączenie dodatkowych PKD, jak m.in. 73.11.z).

KRYTERIUM SPADKU OBROTÓW DO ZASTOSOWANIA WE WSZYSTKICH FORMACH POMOCY ZE STRONY PAŃSTWA, WRAZ Z IDENTYFIKACJĄ POPRZEZ PKD BRANŻY/PRZEMYSŁU SZCZEGÓLNIE DOTKNIĘTEGO PRZEZ KRYZYS.

  • Zastosowanie kryterium spadku obrotów połączonego z okre … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejne ofiary COVID-19 w powiecie mrągowskim
Następny artykułInformacja do sprzedawców zniczy i kwiatów przy Cmentarzu Komunalnym w Zambrowie