A A+ A++

Gliwice wyprzedziły w tym roku Opole (2. miejsce) i Sopot (3. miejsce). Adam Neumann, prezydent Gliwic przyznaje, że wyniki rankingu są dowodem na to, że władze miasta od lat konsekwentnie stawiają na zrównoważony rozwój.

– Dbamy o lokalną gospodarkę, zależy nam na rozwoju różnych branż i wzroście jakości życia. Za sprawą fabryki Opla Gliwice kojarzone są z motoryzacją. Z racji położenia na skrzyżowaniu autostrad świetnie rozwija się u nas logistyka. Siedziba Politechniki Śląskiej oraz wieloletnie starania samorządu sprawiły, że dzisiaj w naszym mieście działają dziesiątki firm IT. Ostatnia duża inwestycja rozwojowa to Arena Gliwice, jedna z największych hal widowiskowo- sportowych w Polsce i tej części Europy – komentuje zwycięstwo Gliwic w rankingu Adam Neumann.

Dodaje też, że mocną stroną Gliwic jest “stabilność, racjonalność i nieuleganie populizmowi”. Podkreślił, że 2019 rok był bardzo dobry dla miasta – podjęto wówczas decyzję o budowie nowej siedziby szpitala miejskiego w Gliwicach oraz przebudowie ścisłego centrum miasta.

Prezydent Gliwic: 2020 rok będzie weryfikacją dla wielu samorządów

– Sądzę, że obecny rok upływający w cieniu epidemii będzie weryfikacją dla wielu samorządów. Od decyzji podjętych dzisiaj będzie zależeć przyszłość naszych miast i gmin. Wszyscy odczujemy dotkliwy spadek dochodów. Planując przyszłoroczne budżety, musimy jednak pamiętać, że samorząd to największy publiczny inwestor i od jego aktywności zależy stan lokalnej gospodarki oraz, nierozerwalnie z nią związane, dobro mieszkańców – dodaje Adam Neumann.

Katowice na 9. miejscu, a Bielsko-Biała awansowała o 8 miejsc

W tym samym rankingu Katowice zajęły 9. (a wśród miast wojewódzkich – 6). Gorzej wypadły m.in. Poznań (10. miejsce w rankingu), Gdańsk (14), Łódź (18), Wrocław (26), Lublin (27) oraz Białystok (31).

– Transformacja i przemiana Katowic jest zauważana. Potwierdzają to zarówno opinie mieszkańców, naszych gości, jak i rankingi niezależnych ekspertów. Naszym celem jest budowanie miasta, które z każdym rokiem staje się coraz bardziej przyjazne do życia. Dlatego powstają u nas nowe baseny i centra przesiadkowe, rewitalizujemy parki i dajemy mieszkańcom narzędzia do realnego wpływania na swoje otoczenie – jak budżet obywatelski, zielony budżet czy też aplikacje NaprawmyTo i wCOPdrzewo. Warto dodać, że pozycja Katowic w rankingu się poprawia. Rok temu zajmowaliśmy 17. pozycję, a w 2018 r. 25. Tegoroczne wyróżnienie traktujemy jako dodatkową motywację do dalszego zmieniania miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na 11. miejscu sklasyfikowano w tym rankingu Bielsko-Białą, co oznacza awans o osiem miejsc w porównaniu do poprzedniego roku.

Sosnowiec na 32 miejscu

W drugiej dziesiątce znalazły się jeszcze Piekary Śląskie (na 16. miejscu). Pozostałe miasta z województwa śląskiego wypadły gorzej. Ruda Śląska znalazła się na 30. miejscu, Sosnowiec na 32, Tychy na 40., Bytom na 41., Chorzów na 43., Siemianowice Śląskie na 58, a Jaworzno na 59.

Zasady i metodologię Rankingu Samorządów ustala kapituła pod przewodnictwem byłego premiera RP, europosła i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. W 2020 r. członkami Kapituły byli także: dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Cezary Trutkowski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP Paweł Tomczak, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Jerzy Stępień oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

W zestawieniu klasyfikowane są wszystkie miasta i gminy w Polsce z wyjątkiem Warszawy (m.in. ze względu na jej odmienny ustrój administracyjno-prawny). Podstawą oceny są dane z publicznie dostępnych źródeł, czyli Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. Dodatkowe informacje pochodzą też z e-ankiet kierowanych do wszystkich miast i gmin. W sumie podczas oceny pod uwagę branych jest ok. 50 różnych wskaźników.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolska ma swój pierwszy test na koronawirusa
Następny artykułPlanujesz wkrótce ślub? Zastanawiasz się co zrobić? Przeczytaj ten materiał!