A A+ A++

Widać tąpnięcie w sondażach. Już nie w jednym, ale w czterech czy pięciu. Wydaje się, że sytuacja obozu rządzącego jest beznadziejna – ocenił socjolog, profesor Jarosław Flis. W TVN24, mówiąc o trwających protestach w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego, przypomniał, że “władza jest po to, żeby rozwiązywać problemy, a nie po to, żeby je stwarzać”.

Od czasu ogłoszenia decyzji Trybunału Konstytucyjnego, kierowanego przez Julię Przyłębską, w sprawie dopuszczalności aborcji, w całym kraju trwają protesty. W porannym paśmie TVN24 trwające demonstracje i ich możliwe konsekwencje dla obozu rządzącego analizował socjolog prof. Jarosław Flis.

– Bez wątpienia, najszerzej rzecz ujmując, odpowiedzialny za to jest cały obóz władzy. To on przedstawiał swoją wizję Polski składającą się z woli ludu i z tego, że to on jest ucieleśnieniem woli ludu – mówił. Podsumował, że działania rządu, związane z Trybunałem Konstytucyjnym, “skończyły się zupełnym potrzaskiem, z którego na razie nie wyobraża sobie, jak wyjść”.

– Wiemy z historii, że ci, który nie wyobrażali sobie swojej porażki, często ponosili porażki niewyobrażalne – przyznał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Prof. Flis ocenił, że do rewolucji w tej sytuacji “jest bardzo daleko”, ale zaznaczył, że “sytuacja jest zapalna”. – Normalnie w społeczeństwie obowiązuje taka zasada, którą kiedyś sformułował włoski myśliciel Giovanni Sartori, że w demokracji często jedno mocne “tak” przebija dwa słabe “nie”, a jedno mocne “nie” przebija dwa słabe “tak”, to stonowana wola większości – tłumaczył.

– W sprawie aborcji mamy na ulicach jedno głośne “nie”. W sondażach mamy jedno ciche “nie”. A po drugiej stronie mamy jedno ciche “tak”. W związku z tym ta sytuacja wydaje się jednoznaczna – podsumował. – Widać tąpnięcie w sondażach. Już nie w jednym, ale w czterech czy pięciu. Wydaje się, że sytuacja obozu rządzącego jest beznadziejna, tylko że on nadal wierzy w to, że się jakoś rozejdzie po kościach, wypali się, że to się jakoś da załatwić, aby nie wyjść z tego bez twarzy – mówił.

>> Największy od 2015 roku spadek poparcia dla PiS. Sondaż po wyroku w sprawie aborcji

Flis zaznaczył w TVN24, że “bez wątpienia władza jest po to, żeby rozwiązywać problemy, a nie po to, żeby je stwarzać”. – Tutaj ten problem został stworzony przez decyzję władzy i co do tego nie ma wątpliwości – stwierdził.

Socjolog dalej mówił o zaproponowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet postulatach. – Kompromis nie jest między tym, co uchwalono, a status quo. Kompromis jest między tym, co ustalono, a postulatem zupełnie w drugą stronę. A wydaje się, że postulatem, który popiera zdecydowana większość Polaków we wszystkich sondażach, od dłuższego czasu, jest zostawienie wszystkiego po staremu – skomentował. – Pytanie, czy to uspokoi nastroje? – pytał.

Socjolog o “efekcie apelu i postawy Jarosława Kaczyńskiego”

Gość TVN24 mówił także o ostatnich wystąpieniach prezesa PiS i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który w ostatnim czasie częściej zabierał głos. 27 października w opublikowanym na Facebooku oświadczeniu wzywał do obrony kościołów “za każdą cenę”, następnego dnia z kolei wystąpił na mównicy sejmowej, zapowiadając, że opozycja “odpowie” za “wzywanie do demonstracji”.

>> Kaczyński do opozycji: narażacie na śmierć mnóstwo ludzi, jesteście przestępcami

– To wystąpienie telewizyjne i sejmowe następnego dnia to jakieś kuriozum – ocenił Flis. – Premier (Mateusz Morawiecki) jednego dnia apeluje, aby uspokoić nastroje, a następnego dnia jego wicepremier wygłasza absolutnie przeciwstawne poglądy – zwrócił uwagę. 

Według Flisa “niektóre te działania doprowadziły do istotnego zwrotu”. – Warto pamiętać, że przy wezwaniu do spontanicznej obrony kościołów było oczywiste, że na nie odpowiedzą w pierwszej kolejności ci, którzy lubią rozróby – powiedział. Dodał przy tym, że takie grupy nie sympatyzują z policją, co z kolei doprowadziło do tego, że “to przesunęło sympatię całej policji w stronę protestujących”. – To jeden z efektów tego apelu i postawy Jarosława Kaczyńskiego – podsumował.

O czym zdecydował Trybunał?

Obowiązująca od 1993 roku ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Pozostałe to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Trybunał orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Autor:akw/kab

TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo w czasie pandemii robi Patrycja Markowska? [WIDEO]
Następny artykułJabłonna: OSiR zaprasza dzieci na basen