A A+ A++

Puste cmentarze w Jaśle i Powiecie Jasielskim. Odpust zupełny można uzyskać przez cały listopad
01 listopada 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło

*

Wszystkie cmentarze w Polsce są zamknięte. Taką decyzję podjął w piątek po południu rząd. Na większości cmentarzy w Jaśle i Powiecie Jasielskim pojawiły się kłódki i łańcuchy. Na innych jedynie kartki informacyjne o zamknięciu cmentarzy w okresie od 31 października do 2 listopada 2020 roku.

Jasło, dnia 31.10.2020 roku – Cmentarz  w Nowym Żmigrodzie  

Niektóre cmentarze nie są ogrodzone i administratorzy cmentarzy  mogą jedynie liczyć na rozsądek odwiedzających. Tu nie pomogą kłódki i łańcuchy. Na niektórych cmentarzach widać było pojedyncze osoby odwiedzające swoich bliskich.

Jasło, dnia 31.10.2020 roku – Cmentarz Komunalny w Jaśle 

Dlaczego rząd podjął decyzję w ostatniej chwili. Przecież od kilku tygodni niektórzy lekarze i epidemiolodzy apelowali, aby w dniu 1 listopada zamknąć w kraju wszystkie cmentarze. Takie działanie miałoby zapobiec gromadzeniu się ludzi, a w efekcie dalszemu rozwojowi choroby.

Jasło, dnia 31.10.2020 roku – Cmentarz Komunalny w Jaśle przy ulicy Mickiewicza

W trudnej sytuacji znaleźli się ogrodnicy oraz osoby handlujące kwiatami. W sobotę Mateusz Morawiecki zapowiedział, że ARiMR oraz KOWR będą skupować chryzantemy , które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami.

Jasło, dnia 31.10.2020 roku – Cmentarz Komunalny w Jaśle przy ulicy Gajowej

Dlaczego decyzja została podjęta ” za pięć dwunasta”? Dlaczego wszyscy podatnicy mają ponosić konsekwencje za nieudolność polityków.

Jasło, dnia 31.10.2020 roku – Cmentarz w Dębowcu 

Przy ogłoszeniu decyzji o zamknięciu cmentarzy z wyprzedzeniem można było uniknąć wydatkowania środków publicznych. Ale kogo to obchodzi? Czy ktoś za to odpowie?

Jasło, dnia 31.10.2020 roku – Cmentarz  w Katach koło Desznicy   

  DODATKOWE DNI ODPUSTU ZUPEŁNEGO

Przez cały listopad, a nie tylko przez 8 dni od uroczystości Wszystkich Świętych, będzie można otrzymać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. W związku z  pandemią Covid-19 Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret w tej sprawie.  

Penitencjaria Apostolska zdecydowała, że aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada – wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kaplicę lub cmentarz i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko będą się łączyć duchowo z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz jeśli wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję – kiedy to tylko będzie możliwe – spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego). Te osoby, aby uzyskać odpust zupełny powinny odmówić pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu); podjąć medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu swoich cierpień.

Penitencjaria Apostolska zwróciła się jednocześnie do kapłanów z prośbą, aby „oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym”.

Odpust zupełny można uzyskać raz dziennie, spełniając warunki:

1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.

2. Być w stanie łaski uświęcającej.

3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.

5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze nasz”, “Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.

Święto Zmarłych w Europie 

Polsce   przyjęła się tradycja palenia zniczy na grobach, czego nie ma np. we Francji . Na Słowacji   natomiast pozostawia się na stole chleb i inne potrawy w noc zaduszkową. Czyni się to po to, by uczcić zmarłych, którzy przychodzą w tym czasie do swoich dawnych domów. W Szwecji Święto Zmarłych przypada w pierwszą sobotę listopada.

W miejscach, zwanych „miejscami pamięci”, gdzie rozsypywane są prochy zmarłych , wspominani są zmarli.  Takie miejsca znajdują się przy każdym cmentarzu. W Rosji   nie obchodzi się Święta Zmarłych w listopadzie, lecz wspomina się zmarłych w Niedzielę Wielkanocną. Wtedy to Rosjanie całymi rodzinami odwiedzają groby swoich bliskich.

Święto Zmarłych na świecie  

W Ameryce Południowej   występuje szereg tradycji oraz wierzeń. Między innymi Meksykanie   wierzą, że w dzień zaduszny można nawiązać kontakt ze zmarłymi. Czynione jest to poprzez rozmowy ze zmarłymi. 

Na cmentarze przynosi się także pokarmy, by dusze posiliły się zapachem potraw po przebyciu drogi z zaświatów. Groby ozdabia się kwiatami i liśćmi palm.

Red. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPraca w Łodzi. Najsłodsza fabryka w naszym mieście szuka 100 pracowników!
Następny artykułPolecane zestawy komputerowe do gier – listopad 2020