Mimo deszczu, setki osób spotkały się na kościańskim Rynku, gdzie odbył się czwarty Strajk Kobiet w Kościanie. Uczestnicy manifestacji przeszli ulicami Kościana.
W piątek 30 października odbył się czwarty Strajk Kobiet w Kościanie. W manifestacji, która po raz kolejny miała postać spaceru udział wzięły setki osób, mieszkańców Kościana, składających się głównie z kobiet. Sporo było również mężczyzn i dzieci. Dodajmy, że tych protestów by nie było, gdyby nie wyrok nakazujący rodzić kobietom m.in. nieodwracalnie chore i zdeformowane płody.
Przypomnijmy, że przyczyną protestów jest wyrok podporządkowanego obozowi władzy Trybunału Konstytucyjnego, który uznał nieodwracalne i letalne wady płodu za niewystarczającą przesłankę do przerwania ciąży. W ten sposób niemal całkowicie zlikwidował legalną aborcję w Polsce.
To reakcja na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który za niezgodny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku dopuszczający przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu.
Czwarty Strajk Kobiet w Kościanie rozpoczął się podobnie jak trzy pierwsze na Rynku o godz. 18:00. Następnie uczestnicy przeszli spacer ulicami Kościana. Mimo, że pogoda nie dopisała, liczba uczestników znów była spora.
Dziesiątki uczestników przeszło z Rynku przez Deptak, a następnie ulicą Wrocławską, Kościuszki, dalej przez rondo Solidarności na ulicę Bernardyńską. Później przeszli przez pl. Paderewskiego, następnie pl Wolności i udali się przez ul. Bączkowskiego, ulicami Marcinkowskiego, Grodziską i na światła na ul. Poznańskiej.
Początkowo plan zakładał dalszy przemarsz w stronę „Krzywego Ronda” i ul. Północną, jednak zmieniono decyzję i wszyscy udali się z powrotem na Rynek.
Wśród wykrzykiwanych haseł znalazły się m.in.:
- „Walczcie z wirusem nie z kobietami”
- „Łapy precz od naszych macic”
- „Dziecko z wyboru nie z terroru”
- „Wyboru oddać nie umiem, wybór kocham i rozumiem”
- „To jest wojna”
- „Moje ciało moje prawo”
- „Dość pogardy wobec kobiet”
- „Nie chce być żywą trumną”
- „To moja macica nie wasz inkubator”
- „Myślę, czuję, decyduję”
- „Kiedy państwo mnie nie chroni, swojej siostry będę bronić”.
Strajk Kobiet na świecie
Protesty przeciwko wyrokowi TK zaczęły się już w dniu ogłoszenia wyroku. Od tego momentu nie ma dnia bez protestów, które od samego początku w większości miast przyjęły formę masową.
W ubiegłą niedzielę 25 października, doszło też do protestów przed i w kościołach. W większości były one pokojowe i na ogół polegały na tym, że manifestanci podczas mszy stawali z transparentami. Niestety w kilku miejscach na murach kościelnych sprayem namalowano hasła dotyczące praw kobiet.
Protesty od środy 28 października zaczęły przybierać jeszcze bardziej na sile i objęły ponad sto miast w Polsce, a także kilkadziesiąt za granicą (w tym trzy w Australii).
Przyczyna Strajku Kobiet
Upolityczniony Trybunał w czwartek 22 października na wniosek posłów PiS i Konfederacji stwierdził, że aborcja ze względu na „duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” jest niezgodna z Konstytucją.
Do przekucia orzeczenia w prawo nie potrzeba już także nowelizacji ustawy i zakaz wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, czyli w ciągu najbliższych kilku dni.
Dodajmy, że tylko w 2019 roku odbyło się 1 100 legalnych aborcji, z czego aż 1 074 zostało wykonanych z powodu wad płodu (prawie 98 proc. wszystkich zabiegów). 33 zabiegi były spowodowane zagrożeniem życia kobiety, a ledwie trzy – czynem zabronionym (gwałtem lub stosunkiem kazirodczym).
Dodajmy również, że wady letalne, o których mowa w postulatach kobiet, to ciężkie zaburzenia rozwojowe, które pośrednio lub bezpośrednio prowadzą do śmierci płodu lub noworodka. Mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi lub niegenetycznymi. Charakteryzują się upośledzonym rozwojem płodu, który skutkuje niemożliwością donoszenia ciąży lub śmiercią niedługo po urodzeniu.
Relacja czwartego dnia Strajku Kobiet w Kościanie
Podobne
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS