Możliwa jest lepsza gospodarka, ale aby to zrobić, musimy na nowo wyobrazić sobie kapitalizm
przez Klausa Schwaba
(Fragment autorstwa henrymakow.com)
… Ten sam system gospodarczy, który stworzył tyle dobrobytu w złotym wieku amerykańskiego kapitalizmu w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, powoduje teraz nierówności i zmiany klimatyczne.
A ten sam system polityczny, który umożliwił nasz globalny postęp i demokrację po drugiej wojnie światowej, teraz przyczynia się do niezadowolenia społecznego. Każdy był dobry, ale miał niezamierzone negatywne konsekwencje.
Istnieją jednak powody, by sądzić, że lepszy system gospodarczy jest możliwy – i że może być tuż za rogiem. Gdy początkowy szok związany z kryzysem COVID minął, zobaczyliśmy przebłysk tego, co jest możliwe, gdy interesariusze działają na rzecz dobra publicznego i dobra wszystkich, a nie tylko kilku.
Zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu pandemii rozpoczęto prace nad ponad 200 potencjalnymi szczepionkami SARS-CoV-2 . Wiele z nich wynikało z międzynarodowej współpracy obejmującej zarówno sektor publiczny, jak i prywatny, na przykład współpraca AstraZeneca z Uniwersytetem Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii Firmy takie jak Unilever zgłosiły się do Platformy działań COVID Światowego Forum Ekonomicznego z ofertami dostaw produktów higienicznych, wentylatorów lub po prostu pomocy logistycznej . Istniała również ścisła współpraca między rządami a biznesem w celu zabezpieczenia funduszy potrzebnych do opracowania i dystrybucji szczepionek.
Patrząc w przyszłość, takie cnotliwe instynkty mogą stać się raczej cechą naszych systemów ekonomicznych niż rzadkim wyjątkiem. Zamiast gonić za krótkoterminowymi zyskami lub ograniczonym interesem własnym, firmy mogą dążyć do dobrobytu wszystkich ludzi i całej planety. Nie wymaga to zwrotu o 180 stopni: korporacje nie muszą przestawać dążyć do zysku dla swoich akcjonariuszy. Wystarczy, że przejdą do długoterminowej perspektywy swojej organizacji i jej misji, wychodząc poza następny kwartał lub rok obrotowy, na następną dekadę i pokolenie. Niektórzy już to robią.
Na przykład Maersk, duński gigant żeglugowy, zbył swoje oddziały naftowe i gazowe i koncentruje się na dostarczaniu zrównoważonych rozwiązań żeglugowych. Reagując na rosnącą presję aktywistów klimatycznych i młodszych pokoleń, BlackRock poprosił prezesów firm w które inwestuje, o wyraźniejsze dążenie do celów środowiskowych, społecznych i związanych z zarządzaniem. Decyzje te mogą zaszkodzić krótkoterminowym zyskom dla akcjonariusza, ale maksymalizują długoterminowe zyski w świecie, w którym ludzie coraz bardziej buntują się przeciwko systemowi, który postrzegają jako niesprawiedliwy.
Budowanie tak cnotliwego systemu gospodarczego nie jest utopijnym ideałem. Większość ludzi, w tym liderzy biznesu, inwestorzy i liderzy społeczności, ma podobne podejście do swojej roli na świecie i życia innych. Większość ludzi chce czynić dobro i wierzy, że zrobienie tego ostatecznie przyniesie korzyści wszystkim, w tym akcjonariuszom firmy. Ale to, czego brakowało w ostatnich dziesięcioleciach, to wyraźny kompas do prowadzenia osób zajmujących czołowe pozycje w naszym społeczeństwie i gospodarce.
(Klaus Schwab, ludzki dobroczyńca i wizjoner)
Od 30 do 50 lat ideologia neoliberalistyczna w coraz większym stopniu dominuje w dużych częściach świata. Podejście to koncentruje się na przekonaniu, że rynek wie najlepiej, że „biznes to biznes” i że rząd powinien powstrzymać się od ustanawiania jasnych zasad funkcjonowania rynków. Te dogmatyczne przekonania okazały się błędne. Ale na szczęście nie jesteśmy skazani na ich podążanie.
We wrześniu moje przekonanie, że bardziej cnotliwy system kapitalistyczny jest możliwy, potwierdziła inicjatywa Międzynarodowej Rady Biznesu forum, której przewodził Brian Moynihan z Bank of America. Wydali Stakeholder Capitalism Metrics: niefinansowe wskaźniki i ujawnienia, które zostaną dodane (na zasadzie dobrowolności) do rocznych sprawozdań firm w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat, umożliwiając mierzenie ich postępów w czasie.
Aby to zrobić, należy odpowiedzieć na takie pytania, jak: Jaka jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w firmie X? Ile osób z różnych środowisk zostało zatrudnionych i awansowanych? Jakie postępy poczyniła firma w kierunku redukcji emisji gazów cieplarnianych? Ile firma zapłaciła z tytułu podatków na całym świecie i według jurysdykcji? A co firma zrobiła, aby zatrudnić i przeszkolić pracowników?
Początkowy pomysł, że firmy powinny próbować i optymalizować pod kątem czegoś więcej niż tylko krótkoterminowych zysków, pojawił się około 2016 r. Od kilku liderów biznesu, którzy chcieli, aby sektor prywatny odegrał rolę w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju ONZ (SDGs). Osoby takie jak Moynihan, Frans van Houten z Philipsa i Indra Nooyi, wówczas w PepsiCo, zaangażowały wielu swoich rówieśników do tego zobowiązania.
W kolejnych latach presja ruchów na rzecz sprawiedliwości społecznej i klimatycznej, takich jak Fridays for Future (zainspirowana przez Gretę Thunberg ), #MeToo i Black Lives Matter potęgowała poczucie pilności. Biznes musiał zrobić coś więcej niż tylko składać dobre intencje, ale niejasne zobowiązanie. Do lata 2019 roku Moynihan i inni przedstawili pomysł stworzenia narzędzia do mierzenia siebie. Jesienią prace trwały, a firmy konsultingowe z Wielkiej Czwórki – Deloitte, EY, KPMG i PwC – podpisały się, aby zdefiniować wskaźniki.
Do stycznia 2020 r. Pierwszy projekt konsultacji mierników był gotowy i przyjęty entuzjastycznie.
Wtedy nastąpiła katastrofa COVID-19. Czy projekt przetrwa ten globalny kryzys? I szerzej, czy cała idea kapitalizmu interesariuszy umarłaby w wyniku kryzysu COVID? Koncepcja została przyjęta przez Amerykańską Radę Biznesową – główną grupę lobbystyczną firm amerykańskich z siedzibą w Waszyngtonie – zaledwie kilka miesięcy wcześniej. Teraz obawiano się, że rodzące się zaangażowanie w kapitalizm interesariuszy może ustąpić miejsca bardziej realistycznemu podejściu w firmach: oszczędzaj, co możesz, nawet jeśli oznacza to zwolnienie pracowników lub odcięcie dostawców.
Ale jeśli już, entuzjazm firm pracujących nad projektem wzrósł. „Wydawało się, że jest to naprawdę ważne, szczególnie w czasie kryzysu” – powiedział Maha Eltobgy, który kierował inicjatywą Światowego Forum Ekonomicznego. Jesienią 2020 r. Wskaźniki zostały sfinalizowane i udostępnione publicznie.
Oczywiście nadal jesteśmy daleko od naszego celu, jakim jest stworzenie lepszego globalnego systemu gospodarczego dla wszystkich. Wskaźniki kapitalizmu interesariuszy to tylko jedna z wielu inicjatyw potrzebnych do osiągnięcia takiego wyniku – a czas szybko ucieka. Ale w świecie, w którym pesymizm jest coraz częściej na porządku dziennym, a wąski i krótkoterminowy interes własny jest nadal kuszący, takie inicjatywy pokazują, że możliwy jest bardziej sprzyjający włączeniu i zrównoważony model. Od nas zależy powtórzenie i zastosowanie takiego podejścia. Kiedy tak się stanie, ci, którzy podążą ścieżką kapitalizmu interesariuszy , wkrótce przekonają się, że prowadzi on do bardziej integracyjnej i zrównoważonej gospodarki dla wszystkich.
Ten esej został zaadaptowany z jego książki Stakeholder Capitalism, która ma zostać opublikowana w USA przez Wiley w styczniu 2021 r.
Powiązane – Davos uruchamia reset z tyłu COVID
źródło: henrymakow.com
Rothschild – Nowy Globalny Kapitalizm
„Dzisiaj w tym pokoju reprezentujemy poziom przywódczy 25 trylionów dolarów aktywów zarządzanych z 25 różnych krajów. Wszyscy mamy finansową moc, ale również mamy moc do zmieniania świata.” – Lynn de Rothschild (żona lorda Evelyna de Rothschild), Londyn 2018 rok
Wystąpienie Lynn de Rothschild odbyło się w Londyńskim Ratuszu, żona lorda Rothschilda była organizatorem spotkania, wśród zaproszonych gości byli prezesi banków centralnych oraz największych globalnych korporacji.
Zobacz fragment przemówienia Lynn de Rothschild:
więcej w artykule:
Lynn Rothschild ujawniła plan wdrożenia Nowego Globalnego Kapitalizmu [wideo]
„Jedyną rzeczą potrzebną złu do zwycięstwa jest bierność dobrych ludzi” – Edmund Burke
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS