A A+ A++

Mała architektura drewniana – bliżej natury, innowacyjnie w przyszłość.

Powszechnie cenione za naturalne piękno, wysoką plastyczność oraz możliwość poddawania go licznych procesom, dążąc do metamorfozy zarówno samego materiału, jak i tworzonych w oparciu o niego projektów architektonicznych i wnętrzarskich. 

Drewno nie tylko zapewnia wizualną efektowność, ale i silnie oddziałuje na użytkowników swoją niepowtarzalną strukturą, barwą, a także przez lata nietracącym nic ze swej intensywności zapachem. Intrygujące w formie i funkcji, szlachetne w prezencji, a przy tym ekonomiczne – zarówno w obróbce, jak i późniejszej konserwacji oraz pielęgnacji.

Między innymi dlatego najbardziej intrygującą dla nas kwestią, jest fakt, że drewno, naturalnie doskonały surowiec wykorzystywany przez człowieka od zawsze, dopiero teraz, przynajmniej na rodzimym rynku zarówno małej, jak i budowlanej architektury, znajduje swoje pełne zastosowanie. Czy przez te wszystkie lata w jakiś niewyjaśniony sposób baliśmy się jego obecności w projektach? A może wątpiliśmy w jego trwałość? Czy to kwestia tradycji czy silnie ugruntowanych przekonań o tym, że tylko ciężki beton i stal są w stanie zapewnić długowieczność budynku? Te i wiele innych wątpliwości rozwiewa Przemysław Balcewicz, dyrektor firmy Eko Architektura, świadomego i ukierunkowanego na łamanie schematów architektonicznych producenta drewnianych budynków i obiektów użytkowych.

Wykorzystywanie drewna, jako surowca budowlanego to według Pana nie indywidualny wybór, a cała, kształtująca się na nowo w ostatnich latach ideologia. Jednakże nie zmienia to faktu, że nasze pokolenie wychowano w środowisku, w którym niekwestionowaną dominantą było budownictwo betonowe. Dlaczego zatem coraz częściej i chętniej stawia się na alternatywne rozwiązanie, jakim są budynki drewniane? Czy uważa Pan, że to nasza przyszłość?

Dyr. Eko Architektura, P.B.: Przez lata pracy przekonałem się – ujmę to nieco kolokwialnie – na własnej skórze, że rodzimy rynek jest oparty na silnie zakorzenionych stereotypach, a jednocześnie stanowi odwzorowanie tego, co działo się w budownictwie europejskim przez wiele, wiele lat. W euroregionie średnio rozwiniętym, do którego przez dziesięciolecia zaliczano nasz kraj beton stanowił najczęściej wykorzystywany surowiec, co więcej, w wielu miejscach nadal tak jest. My pomału wychodzimy naprzeciw dobrym zmianom. Dobrym, bo innowacyjnym, bezpieczniejszym, ekologicznym. Dążymy do tego, by kształtować nowe idee architektoniczne. Nowe dla nas, dla świecie znane i wykorzystywane już od jakieś czasu. Staramy się nadrabiać ten dystans i muszę przyznać, że efekty mogą napawać nas dumą. Drewno to nie nowość, ale z pewnością przyszłość. Lubię je – za wielostronność, plastyczność, ekscytującą formę kompozycyjną niezależnie od towarzyszących mu materiałów. Nauczyłem się, że traktując je z szacunkiem, dbają i pielęgnując, z upływem czasu szlachetnieje. Zmienia swoją strukturę, często również barwę, dojrzewa, a jednocześnie pozostaje równie trwałe i długowieczne. Co więcej, stanowi materiał naturalny, nadający się do ponownego wykorzystania. To świadomy wybór, odpowiadający współczesnym, ekologicznym przekonaniom. Zarówno dla producentów, jak i inwestorów to najlepszy sposób na odejście od konwencjonalnego, nieefektownego i zagrażającego naszej planecie budownictwa. Zatem – tak, to nasza przyszłość. Z wyboru i obowiązku.

Pięknie powiedziane. Wspomniał Pan o wyjątkowych walorach drewna. Wpływają one nie tylko na jego wygląd, ale i na to, jak odbieramy dany materiał w naszym otoczeniu. Lubimy otaczać się tym, co piękne, szczególnie wówczas, gdy szukamy chwili dla siebie, korzystając z zasłużonego odpoczynku. Czy zatem w Państwa ofercie, pośród wielu estetycznych konstrukcji znajdziemy projekty domków ogrodowych w typowo rekreacyjnej formie, jednocześnie pozostające funkcjonalnymi i ekologicznymi?

Dyr. Eko Architektura, P.B.: Nasze projekty tworzymy dla ludzi, by zaspokajać ich potrzeby. By żyło im się piękniej, zdrowiej i wygodniej. Oczywiście, że w ofercie znajdziecie Państwo propozycje, mające służyć rekreacji. Wybór jest olbrzymi – domki ogrodowe z odkrytymi tarasami, zadaszonymi werandami, o jedno- lub wielospadowych dachach, zamknięte efektowną stolarką okienną. Ich zastosowanie ogranicza tak naprawdę jedynie Państwa wyobraźnia – zarówno rozmiar, jak i formę wykończenia uzależniamy od indywidualnych preferencji inwestora. Można powiedzieć, że nasze firmowe portfolio stanowi wartość orientacyjną i prezentacyjną, bowiem wszystkie szczegóły staramy się dostosować do wymagań i oczekiwań przyszłego użytkownika. Ekologiczne rozwiązania, bezpiecznie wykonana konstrukcja, możliwość dodatkowego ocieplenia podłóg, ścian i sufitów oraz zmiana układu pomieszczeń to tylko część modyfikacji, które wprowadzamy w naszych projektach od ręki. Konstrukcje drewniane sprawdzą się na działce rekreacyjnej zarówno w mieście, jak i zaraz przy plaży. Wystarczy odpowiednia aranżacja i staną się one miejscem ucieczki od codziennych trosk. Co najważniejsze – całorocznym. Odpoczynek potrzebny jest niezależnie od pory roku. Tym się kierujemy – realnymi potrzebami naszych klientów, nie regionalną modą czy międzynarodowymi trendami. Nasze domki ogrodowe powstają przecież po to, by Państwu żyło się lepiej.

Wszyscy wiemy, że prawdziwa wygoda i komfort to jednak rzadko synonim odpoczynku. Znacznie częściej rozumiemy je, jako możliwość wprowadzenia do codziennego życia funkcjonalnych rozwiązań. Co w takim razie z formą użytkową? Czy i w tym temacie znajdziemy coś odpowiadającego naszym potrzebom?

Dyr. Eko Architektura, P.B.: Stworzyliśmy ofertę, która zaspokaja pełen wachlarz potrzeb potencjalnych użytkowników – od tych stricte rekreacyjnych, przez mieszkalne, po typowo funkcjonalne. Łączymy użytkowość, wizualną prezentację, energooszczędność materiałów, wdrażając rozwiązania ekonomiczne i trwałe. Domki drewniane, które mogę zaproponować to przede wszystkim te obiekty, które nie przekraczają 12 m2 powierzchni, najlepiej sprawdzające się w roli małej architektury użytkowej – komórek i schowków na narzędzia, sprzęty i maszyny ogrodowe. Na życzenie inwestora wykonujemy budynki łączone, o dualnym zastosowaniu, doskonale sprawdzające się na mniejszych działkach. Zawsze staramy się dopasować projekt (wielkość, rozkład pomieszczeń, wykończenie oraz ewentualne rozwiązania cieplne) do rzeczywistych oczekiwań. Nie sztuką jest bowiem zmarnować przestrzeń, której współcześnie wcale nie mamy wokół siebie tak wiele. Sztuką jest ją rozsądnie i funkcjonalnie wykorzystać, jednocześnie zachowując spójność form i zgodność ze środowiskiem.

Zapoznając się z portfolio firmy, widzimy wiele estetycznych, tradycyjnych konstrukcji. A co z bardziej nowoczesnymi aranżacjami – czymś, co rzeczywiście nas zaskoczy?

Dyr. Eko Architektura, P.B.: Wszystko zależy od tego, co uważają Państwo za zaskakujące [śmiech]. W praktyce, przynajmniej kilka naszych realizacji domków ogrodowych znalazłoby zastosowanie nie tylko w prywatnych ogrodach, aranżacyjnie stawiających na innowacje, ale i nowoczesnych kompleksach turystycznych, skupionych wokół idei ecolifestyle. Pierwszym, co przychodzi mi do głowy jest efektowna, przytulnie zaaranżowana przestrzeń zamknięta, rekreacyjna, z dachem użytkowym, gdzie z powodzeniem można zażywać kąpieli słonecznych lub podziwiać rozgwieżdżone niebo poza miastem. Całość wykonana z pachnącego świeżością i lasem materiału, który sprzyja relaksacji, kojąc zmysły wizualnie i sensualnie. Czy to zaskakuje? Tego nie wiem. Ale jedno jest pewne – szczerze, chciałbym tam spędzić weekend.

Nasze domki dostępne są również we Francji:

Chalet PRO

187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE

(29.10.2020 materiał zewnętrzny)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDotacje w dziedzinie sportu w Dobczycach
Następny artykułPrzestępcy seksualni na celowniku Europolu. Wśród nich poszukiwany przez policjantów z Częstochowy [FOTO]