Sejm przyjął pakiet mieszkaniowy, czyli zestaw zmian w przepisach, które mają pomóc osobom, których nie stać na czynsz czy własne mieszkanie. Sprawdź, komu będzie należała się dopłata do czynszu.
W środę Sejm przyjął tzw. społeczną część pakietu mieszkaniowego, czyli szeregu zmian w przepisach, które mają pomóc zarówno osobom wynajmującym mieszkania, jak i tym, które chcą je kupić, ale nie mogą sobie pozwolić na kredyt. Przyjęta przez Sejm ustawa trafi teraz do Senatu.
Wśród zmian znalazły się m.in. dopłaty do czynszu i wsparcie dla gmin, które chcą inwestować w tanie lokale na wynajem. Wyjaśniamy, kto będzie mógł otrzymać wsparcie i jak to zrobić.
Ulga podatkowa za zakup mieszkania. Resort nie porzuca pomysłu
Dopłaty do czynszu
Dopłaty do czynszu dla osób, które z powodu pandemii koronawirusa straciły część dochodów i mają problem z opłacaniem rachunków, to jedno z najważniejszych założeń pakietu mieszkaniowego.
Zgodnie z przyjętymi w środę przepisami, o dopłatę do czynszu mogą się starać osoby wynajmujące mieszkania prywatnie, w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego, komunalne lub spółdzielcze.
Taka dopłata może być przyznana za miesiące, które minęły od momentu ogłoszenia w Polsce stanu pandemii, czyli również wstecz.
Dopłata może być przyznana do 75 proc. stawki czynszu, jednak nie może być wyższa niż 1500 złotych miesięcznie. Wypłacana będzie co miesiąc przez maksymalnie pół roku.
O pieniądze na czynsz mogą się starać tylko osoby, które z powodu pandemii koronawirusa straciły przynajmniej 25 proc. miesięcznych dochodów, w odniesieniu do roku 2019.
O dopłaty będą się mogły starać również osoby, które korzystają z dodatku mieszkaniowego. Pieniądze dostaną też beneficjenci programu “Mieszkanie na Start”, ale w tym wypadku kryteria przyznawania świadczeń ustalą samorządy.
Wnioski o dopłaty będą przyjmować urzędy gmin, a formularze zostaną opracowane i opublikowane po tym, jak ustawa wejdzie w życie.
Wnioski o dopłaty będzie trzeba złożyć do końca roku 2020.
Zmiany w TBS-ach
Przyjęta w środę ustawa wprowadza też spore zmiany w działaniu Towarzystw Budownictwa Społecznego.
Przede wszystkim zmniejszono limit wieku budynków, na które TBS może otrzymać premię remontową. Do tej pory taką premię można było dostać na przynajmniej 60-letni budynek. Po wejściu w życie zmian limit będzie wynosił 35 lat.
Lokatorzy TBS-ów, którzy posiadają najwyższą partycypację w kosztach (20- lub w przypadku największych miast 25 proc.) będą mogli zmienić umowę najmu, na najem z dojściem do własności.
Lokatorzy mieszkań TBS będą mogli ubiegać się o tzw. wakacje czynszowe, czyli obniżki czynszu o 20 proc.
Wniosek o taką obniżkę będzie można złożyć tylko po tym, jak TBS spłaci kredyt zaciągnięty na budowę i tylko, jeśli nie skorzysta z opcji umowy najmu z dojściem do własności.
Wsparcie dla gmin
Pakiet mieszkaniowy wprowadza pomoc nie tylko dla indywidualnych lokatorów, ale i dla gmin, które chcą budować mieszkania.
Samorządy dostaną wyższe dopłaty z Funduszu Dopłat w BGK. W przypadku TBS do 35 proc. inwestycji, a w przypadku mieszkań komunalnych do 50 proc.
Pieniądze trafią do samorządów już na etapie realizacji inwestycji, a nie jak do tej pory, po jej zakończeniu.
Dodatkowo, gminy, które szczególnie ucierpiały wskutek pandemii będą mogły skorzystać z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.
Samorząd, który mimo trudnej sytuacji zdecyduje się na realizację inwestycji mieszkaniowej, będzie mógł dostać do 10 proc. kosztów w przypadku inwestycji zaplanowanej, albo 3 mln złotych w przypadku nowej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS