A A+ A++
W zasadzie trudno się dziwić, bo mural jest autorstwa uczniów Zespołu Szkół Odzieżowych, więc jakie tworzywo byłoby tu bardziej właściwe niż tkanina..? Tekstylny mural projektu Agaty Golik oglądać można przy ul. Kazimierza Wielkiego 17 obok wejścia do „Odzieżówki”.

Historia wyjątkowego muralu zaczęła się przed wakacjami, kiedy to ogłoszono konkurs na projekt. Po jego wyborze uczniowie wykonywali i zszywali poszczególne elementy aż do odsłonięcia oryginalnej pracy.

– „Kontrasty” – mural tekstylny, to projekt mający na celu zachęcenie młodzieży do głębszej analizy zjawiska różnorodności w otaczającym ją świecie, oraz postrzegania owej różnorodności jako elementu, który może łączyć, a nie dzielić – mówi Maria Korczak, dyrektor Zespołu Szkół Odzieżowych.

Bo wśród uczniów „Odzieżówki” jest dziś młodzież z różnych grup etnicznych, różnych narodowości, środowisk. Ta różnorodność tworzy wspólne wartości. Uczniowie dzielą się swoimi fascynacjami w sztuce, inspirują się. Język sztuki jest uniwersalny, a sztuka przełamuje bariery, integruje, jest płaszczyzną spotkania. Efektem jest ta właśnie wielkoformatowa praca wykonana z tekstyliów, m.in. filcu i tiulu.

– To właśnie integracja i spotkanie na płaszczyźnie twórczej było celem podjętych działań – podkreśla Lidia Koralewska, koordynatorka projektu. – Wspólne tworzenie, praca w projekcie jest jedną z metod edukacyjnych kształtujących umiejętność współpracy w zespole.

Innowacyjne potraktowanie formy sztuki ulicznej ma na celu pobudzenie kreatywnego podejścia uczniów do realizowanego projektu, jednocześnie pozwoliło im w pełni wykorzystać nabyte podczas nauki umiejętności.

Projekt jest realizowany we współpracy z Centrum Inicjatyw Lokalnych Startownia Staromiejska i objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

ROSM, el

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLittle Hope – recenzja
Następny artykułTego dnia kebab nie tuczy. Smacznie zjedz i pomóż Tymonkowi