Od lewej: plakat promujący wystawę Legenda Radmoru (materiały Muzeum Miasta Gdyni), plakat promujący spotkania literackie w Muzeum Emigracji (materiały MEG), budynek Muzeum Miasta Gdyni (górne zdjęcie, fot. Kamil Złoch), budynek Muzeum Emigracji (dolne zdjęcie, fot. Bogna Kociumbas)
29.10.2020 r.
Listopad w gdyńskich muzeach zapowiada się niezwykle ciekawie. Placówki przy ul. Polskiej 1 i Zawiszy Czarnego zapowiadają spotkania z interesującymi osobami, a także spacery i nowe wystawy. Wydarzenia odbywać się będą zarówno stacjonarnie, jak i on-line. Sprawdź, co będzie się działo w nadchodzącym miesiącu.
MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI
Listopad przy ul. Polskiej 1 upłynie pod hasłem Spotkań Literackich. Cykl odbędzie się już po raz piąty. Tym razem w całości zostanie zorganizowany online. Od 6 do 8 listopada uczestnicy wydarzenia będą mogli posłuchać wywiadów z autorami literatury non-fiction. Muzeum Emigracji przygotowało 6 podcastów książkowych, które premierowo zaprezentuje na YouTube i Spotify. Podczas odsłuchu spotkamy się z polskimi korespondentami w Paryżu i Brukseli i porozmawiamy o kulturotwórczej roli obu krajów. Poznamy także losy dwóch Polaków, którzy z różnych powodów zdecydowali się na emigrację do Francji i Belgii. Z kolei autorki dwóch wydawniczych premier tej jesieni – Ludwika Włosek i Anna Pamuła – opowiedzą o problemach, jakich doświadczają we Francji przedstawiciele drugiego i trzeciego pokolenia imigrantów z Algierii.
Z kim tak Ci będzie źle, jak ze mną? Pyta Remigiusz Grzela, autor reportażu o Kalinie Jędrusik i Stanisławie Dygacie. Odpowiedzi szukać należy w książce poświęconej ich burzliwej relacji, a także podczas spotkania organizowanego przez MEG. Transmisja na YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni we wtorek 24 listopada o godzinie 19:00.
W ramach wystawy „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939” odbędzie się kolejne wydarzenie towarzyszące. Spotkanie „Circular economy – ekologia w start-upach i biznesie” dotyczyć będzie gospodarki w obiegu zamkniętym, która rewolucjonizuje wszystkie dziedziny naszego życia. Według jej założeń wartość materiałów i zasobów ma być utrzymywana w gospodarce tak długo, jak to możliwe, by w efekcie ograniczyć wytwarzanie odpadów. Jak w tym zakresie rozwija się technologia w Polsce? Czy przedsiębiorcy zwracają uwagę na proekologiczne rozwiązania? Gościem spotkania będzie Martyna Sztabą – CEO i współzałożycielką firmy Syntoil, specjalizującej się w przywracaniu produktów z procesu przetwarzania opon oraz odpadów gumowych. Wydarzenie odbędzie się on-line, 5 listopada o godzinie 18:00.
Na wyjątkowy webinar-szkolenie muzeum zaprasza nauczycieli klas VI-VIII oraz szkół ponadpodstawowych. Podczas wydarzenia premierowo zaprezentowany zostanie spot antydyskryminacyjny, zrealizowany we współpracy z pedagogami oraz Centrum Rozwoju Jump. Wideo pt. #nauczsięreagować wraz z pakietem edukacyjnym pomoże pedagogom szkolnym i uczniom podjąć wspólne działanie, aby szkoła stała się bezpiecznym miejscem, gdzie każdego traktuje się z szacunkiem i serdecznością. Wydarzenie zaplanowano 13 listopada o godzinie 18:00.
W związku z zagrożeniem epidemicznym i wprowadzeniem czerwonej strefy w Gdyni wszystkie wydarzenia stacjonarne w Muzeum zostają zawieszone do odwołania. Odwiedzić można za to wystawę stałą oraz czasową. Przed wizytą warto zapoznać się z nowym regulaminem zwiedzania. Szczegółowe informacje na ten temat, a także o poszczególnych wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Emigracji w Gdyni.
MUZEUM MIASTA GDYNI
W listopadzie w Muzeum Miasta Gdyni inaugurację będzie miała wyjątkowa wystawa. „Legendy Radmoru” to podróż przez ponad pięćdziesiąt lat historii komunikacji radiowej, techniki i wzornictwa przemysłowego, a przede wszystkim to opowieść o ludziach, którzy budowali to legendarne gdyńskie przedsiębiorstwo. Istniejąca nieprzerwanie od 1947 roku firma zapisała się w historii naszego kraju jako jeden z czołowych producentów urządzeń łączności. To wymarzone, cudem zdobyte hi-fi 5100, czy wyczekiwane rozmowy stęsknionych marynarzy za pośrednictwem Gdynia Radio. Sprzęty z logiem Radmoru przez lata służyły radiooficerom, płetwonurkom, taksówkarzom, kolejarzom, czy służbom mundurowym. Kuratorami wystawy są Agnieszka Drączkowska, Paweł Gełesz i Artur Wodzyński.
Wystawę podziwiać będzie można w Muzeum Miasta Gdyni od 7 listopada do 25 kwietnia 2021 roku. Honorowy patronat na nią objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza również na szereg wydarzeń, które odbędą się w listopadzie. W ramach cyklu „Perły” odbędzie się kolejny wykład, który powinien zainteresować wszystkich miłośników architektury. Wykład pt. „(Nie)modernistyczna architektura pierwszej połowy XX wieku” odbędzie 5 listopada o godzinie 17:00.
11 listopada Muzeum wpisze się z kolei w obchody Dnia Niepodległości. O godzinie 18:00 rozpocznie się wieczorny spacer po mieście, który poprowadzi ulicą 10 Lutego. Uczestnicy poszukiwać będą majestatycznych przykładów małej i dużej architektury. Wyprawę poprowadzą: Patrycja Wójcik i Olga Lewandowska z muzealnego Ośrodka Edukacji.
W sobotę, 21 listopada o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie z Michałem Ptakiem, stylistą samochodów i środków transportu. Będzie ono o tyle wyjątkowe, że składać będzie się z dwóch części: otwartej oraz o charakterze poznawczo-edukacyjnym. Prócz opowieści o projektach, filozofii i etosie pracy, słuchacze będą mieli okazją zdobycia fachowej wiedzy. Skorzystać z niej mogą w dużym stopniu pasjonaci, adepci projektowania i przedsiębiorcy.
Ciekawą ofertę tradycyjnie prezentuje Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni. 13 listopada w ramach cyklu „Znamy się!” Olga Lewandowska oprowadzi uczestników po wystawie „Polskie Projekty Polscy Projektanci: Janusz Kaniewski”. Z kolei tydzień później, w piątek, 20 listopada, muzeum zaprosi do siebie najmłodszych gdynian i gdynianki. W ramach cyklu spotkań dotyczących rozwoju niemowląt „Muzealne Zmysły” fizjoterapeuta Maciej Matuszewski wytłumaczy, czemu zabawa jest tak ważna dla rozwoju dziecka oraz podpowie, w jaki sposób można kreatywnie bawić się z niemowlakiem w zależności od jego wieku.
Na wszystkie wydarzenia organizowane przez placówkę obowiązują zapisy i ograniczona liczba miejsc. Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń i wystaw znaleźć można stronie internetowej Muzeum Miasta Gdyni.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS