“Śladami pamięci 1795-1921” to hasło nowego konkursu fotograficznego, który ogłosiła Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna dla uczniów wieluńskich szkół średnich. Ze względu na obecną sytuację w kraju i na świecie zmagania pasjonatów fotografii odbędą się online. Zadaniem uczestnika konkursu jest samodzielne wykonanie jednego zdjęcia miejsca pamięci historycznej na terenie ziemi wieluńskiej – może to być między innymi pomnik – tablica czy nagrobek, związanego z polską drogą do wolności w latach 1795-1921. Wszystkich miłośników fotografii, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów zaprasza dyrektorka placówki, Iwona Podeszwa:
Celem konkursu jest przede wszystkim pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa, tego lokalnego, ale też ogólnonarodowego. Chcemy też kultywować poprzez ten konkurs wartości, ideały i postawy Polaków walczących o niepodległość w latach 1795-1921, ale też zachęcamy w ten sposób młodzież do odkrywania miejsc pamięci historycznej na terenie ziemi wieluńskiej. Chcemy oczywiście pobudzać kreatywność młodych ludzi. Jakie jest zadanie uczestnika? Chodzi o samodzielne wykonanie fotografii, pojedynczego zdjęcia miejsca pamięci historycznej na terenie ziemi wieluńskiej, może to być pomnik, tablica, nagrobek lub coś odkrytego przez młodego człowieka, co jest związane z polską drogą do wolności. Wszelkie szczegóły są dostępne na stronie internetowej biblioteki, na Facebooku i na naszym Instagramie. Do fotografii należy również dołączyć krótki opis miejsca i wydarzenia, z którym jest związane, chcemy sprowokować młodych ludzi do poszukiwań, do wzbogacenia swojej wiedzy historycznej. Poza tym należy również zamieścić bibliografię, czyli wykaz książek, z których skorzystał uczestnik przygotowujący się do konkursu. Mamy też niespodziankę, jako organizatorzy przewidujemy wydanie katalogu prac pokonkursowych. Jest również bardzo atrakcyjna nagroda, a mianowicie rower ufundowany przez firmę Zasada Bikes. Serdecznie wszystkich zapraszam.
Prace oceni specjalnie powołanie jury. Co będą oceniać?
Oczywiście przede wszystkim zgodność prac z tematem konkursu, ale też oryginalne podejście do tematyki – dodaje Iwona Podeszwa. – Istotne będzie też odkrywanie pewnych miejsc, które do tej pory niekoniecznie są zbadanie i odkryte. Ważna będzie wartość artystyczna i techniczna.
Prace można przesyłać do 30 listopada.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS