Konstruktorzy Bugatti, którego los w strukturach koncernu Volkswagen kreśli się pod dużym znakiem zapytania, nie składają broni.
Chociaż tytuł najszybszego produkcyjnego samochodu świata zdobył niedawno SSC Tuatara, Francuzi nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Świadczy o tym premiera nowego modelu Bugatti – samochodu o wymownej nazwie: Bolide.
Chociaż z technicznego punktu widzenia auto bazuje na modelu Chiron, w praktyce ma z nim raczej niewiele wspólnego. Samochód mierzy 4756 mm długości, 1998 mm szerokości i zaledwie 995 mm (!) wysokości. Źródłem napędu jest oczywiście legendarny już W16 o pojemności 8 litrów. W Bugatti Bolide generuje on około 1620 KM jeżeli w baku znajduje się standardowa 98-oktanowa benzyna. Po zatankowaniu sportowego paliwa (110 oktanów) jego moc wzrasta do około 1850 KM.
Wrażenie robi również masa. Na sucho – bez płynów eksploatacyjnych – auto waży jedynie 1240 kg! Tak rewelacyjny wynik udało się osiągnąć m.in. dzięki szerokiemu zastosowaniu stopów tytanu (elementy konstrukcyjne), magnezu (koła) czy ceramiki (tarcze hamulcowe).
Osiągi? Pozostają w sferze domysłów, ale nie jest tajemnicą, że – by móc stawać w szranki z SSC – prędkość maksymalna musi przekraczać 500 km/h! Wg szacunków sprint do 100 km/h trwać ma 2,17 s. 4,36 s powinno wystarczyć, by na prędkościomierzu pojawiła się wartość 200 km/h. Po 7,37 s od startu Bugatti Bolide ma się już poruszać z prędkością 300 km/h.
Przypominamy, że przyszłość Bugatti w strukturach koncernu Volkswagena rysuje się pod ogromnym znakiem zapytania. Władze koncernu rozważają ponoć sprzedaż marki firmie Rimac Automobil. Wg niepotwierdzonych informacji w zamian za prawa do marki Bugatti i jej sieć serwisową Porsche miałoby się stać właścicielem kolejnych udziałów w Rimac Automobil (obecnie Niemcy posiadają 15,5 proc.). Docelowo marka ze Stuttgartu miałaby posiadać pakiet 49 proc. akcji Rimaca.
W ten sposób koncern z Wolfsburga zyskałby nie tylko decydujący głos w kwestiach rozwoju Rimaca, ale też – a może przede wszystkim – dostęp do bezcennej wiedzy dotyczącej budowy elekt … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS