A A+ A++

Chodzi o złożony przez marszałka Sejmu poprzedniej kadencji Marka Kuchcińskiego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a prezydentem. Trybunał, jak wynika z dokumentów zamieszczonych na jego stronie, nie wydał rozstrzygnięcia w tej sprawie, choć minęły już ponad trzy lata. Tymczasem przegląd orzecznictwa TK pokazuje, że postępowanie należało umorzyć już niemal rok temu.

Utrwalone orzecznictwo

Wszystko przez zakończenie kadencji poprzedniego Sejmu, do czego doszło dokładnie 11 listopada 2019 r. oraz tzw. zasadę dyskontynuacji. Bo choć ustawa o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 2017 ze zm.) wprost mówi o konieczności umorzenia w przypadku zakończenia kadencji tylko tych postępowań, które zostały zainicjowane wnioskami posłów lub senatorów, to jednak orzecznictwo TK zasadę dyskontynuacji traktuje znacznie szerzej.

„Zdolność wykonywania przez Marszałka Sejmu określonych w Konstytucji funkcji jest związana integralnie z działaniem Sejmu w systemie kadencyjnym” – stwierdza trybunał w swoim postanowieniu z 17 grudnia 2007 r. wydanym w pełnym składzie (sygn. akt Pp 1/07). Dlatego też TK w tym orzeczeniu stanął na stanowisku, że „zakończenie kadencji skutkuje dyskontynuacją działań podejmowanych zarówno przez Sejm in pleno, grupy posłów, jak i przez jego organy”. Przy czym TK zaznacza, że kontynuuje tym samym dotychczasową linię orzeczniczą.

‒ Jeżeli kadencja Sejmu upłynęła, a wniosek marszałka Sejmu nie został ponowiony, to należy uznać, że takiego wniosku po prostu nie ma. Skoro jednak sprawa wpłynęła do TK, to należałoby ją formalnie zamknąć, a więc wydać na posiedzeniu niejawnym postanowienie o umorzeniu postępowania – nie ma wątpliwości dr hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

zobacz także:

Prezes TK też „za”

Tymczasem, jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej TK (DGP zadał także pytania w tej sprawie trybunałowi, na odpowiedź nadal czekamy), pomimo upływu niemal roku od momentu zakończenia kadencji poprzedniego Sejmu żadne rozstrzyg … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNASA odkryła wodę na Księżycu? Rosja wiedziała o tym od prawie 50 lat
Następny artykułZmiany w PIT, CIT i ryczałcie. Co nowego w podatkach od 2021 r.?